REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Projekt budek dla jerzyków na fasadach łódzkich kamienic

  • Autor: Propertydesign.pl / Bios Amigos
  • 22 gru 2015 16:04
"Łódź dla jerzyków, jerzyki dla Łodzi", fundacja Bios Amigos, projekt: Sabina Świątkowska

Projekt „Łódź dla jerzyków, jerzyki dla Łodzi” autorstwa Sabiny Świątkowskiej wychodzi naprzeciw wyzwaniu, jakim jest rewitalizacja kamienic w centrum Łodzi. Modernizacja bowiem budynków powoduje utratę miejsc lęgowych tych ptaków.

REKLAMA

Propozycja autorstwa Sabiny Świątkowskiej jest taka, aby umieszczać budki lęgowe wewnątrz rekonstruowanych elementów sztukateryjnych elewacji – w gzymsach, dekorach, kroksztynach – wszędzie tam, gdzie pierwotny dekor został skuty i jest przywracany w procesie rewitalizacji. Budki nie stanowią więc ingerencji w pierwotną bryłę budynku, nie są też „ciałem obcym” odstającym stylistycznie od historycznych fasad. Za ich koncepcją stoi głęboki szacunek dla łódzkiego dziedzictwa architektonicznego. Z poziomu ulicy praktycznie niewidoczne, nie powodują zatem zgrzytu estetycznego. A wprowadzone w życie – dadzą schronienie wielu mieszkającym w Łodzi ptakom.

Już w fasadę zabytkowej łódzkiej willi przy al. Kościuszki 19 wkomponowane zostaną budki lęgowe dla jerzyków. Pożyteczne ptaki znajdą schronienie w detalach architektonicznych także innych kamienic, odnawianych w ramach programu rewitalizacji Łodzi.

Projekt „Łódź dla jerzyków, jerzyki dla Łodzi” jest realizowany w ramach cyklu „Miasto, masa, zwierzyna” fundacji Bios Amigos.

Sabina Świątkowska – tegoroczna absolwentka Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. W 2012 r. obroniła z wyróżnieniem tytuł Renowatora Zabytków Architektury. Autorka koncepcji pawilony wystawienniczego na Expo International Łódź 2022. W ramach promocji Łodzi uczestniczyła w targach EXPO World 2015 w Mediolanie. Swoją przyszłość chce wiązać zarówno z nowoczesnym projektowaniem wnętrz, jak i z renowacją zabytków architektury.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY