REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Projekt polskiego paszportu: zamiast wizerunku Ostrej Bramy będzie...

  • Autor: PAP
  • 11 wrz 2017 12:10
fot. pixabay.com

W nowym paszporcie zamiast wizerunku Ostrej Bramy pojawi się inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej, a zamiast wizerunku Cmentarza Orląt Lwowskich - postać Antosia Petrykiewicza - poinformował w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Wyjaśnił, że te zmiany to efekt zakończonej w poniedziałek Kampanii Społecznej MSWiA "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018".

"W związku z uwagami, które napływały do ministerstwa, po wysłuchaniu rekomendacji zespołu ekspertów w sprawach, które wzbudzały kontrowersje podjąłem następujące decyzje:, jeśli chodzi o Cmentarz Orląt Lwowskich zdecydowałem o tym, żeby zamiast ikony była przedstawiona postać Antosia Petrykiewicza" - poinformował. Przypomniał, że to najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari. "13-letni chłopiec, który razem z innymi orlętami lwowskimi walczył o niepodległość Polski i jest pochowany na Cmentarzu Orląt Lwowskich" - dodał minister.

Jak powiedział kolejna zdecydował też, że w paszporcie zamiast wizerunku Ostrej Bramy pojawi się inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej. "A więc, grób matki i serce syna, to jest bardzo przejmujący symbol postawy Polek, które w czasie zaborów wychowywały swoje dzieci w ten sposób żeby pamiętały o Polsce, o naszej tradycji, o naszej kulturze" - mówił szef MSWiA. "Dzięki poświęceniu matek wyrosło pokolenie, które z sukcesem doprowadziło do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r." - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY