REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rodzice pracują, dzieci się bawią

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 12 cze 2017 09:56
Rodzice pracują, dzieci się bawią
W przedszkolu WOW w biurowcu Pixel dzieci mogą liczyć na to, co lubią najbardziej – na niespodzianki. Kreatywna przestrzeń stanowi przemyślaną arenę zabawy i nauki.
Rodzice pracują, dzieci się bawią
Rodzice pracują, dzieci się bawią
Rodzice pracują, dzieci się bawią

Współczesny pracownik potrzebuje czegoś więcej, niż tylko wygodnego krzesła i dobrze oświetlonego biurka. Nowocześnie projektowane przestrzenie biurowe są w pełni funkcjonalnymi ekosystemami pozwalającymi realizować potrzeby zawodowe, osobiste i społeczne. Chociażby takie, by rodzice w trakcie pracy nie musieli martwić się o swoje pociechy. Dlatego coraz częściej firmy decydują się na stworzenie w pobliżu miejsca pracy np. przedszkola.

REKLAMA

Na co może liczyć pracownik w nowoczesnym, współczesnym biurze? Z myślą o potrzebach użytkowników już na etapie projektu w biurowcach uwzględnia się takie aspekty jak miejsce na restaurację, kawiarnię, kiosk lub bankomat. Do ich dyspozycji daje się bogatą ofertę usług dodatkowych typu centrum medyczne, pralnie, myjnia samochodowa, fitness czy... przedszkole. To ostatnie powstało np. z myślą o dzieciach pracowników Grupy Allegro w poznańskim biurowcu Pixel.

Ultraprojekt

Biuro dla Allegro wymyślono w pracowni Ultra Architects. Już sama architektura budynku jest niezwykła – jego koncepcję stworzyła polska pracowni JEMS. A takie „opakowanie" wymusza na twórcach wnętrza kreowanie rozwiązań, które będą równie przemyślanym uzupełnieniem.

Marcin Kościuch, architekt i współwłaściciel pracowni Ultra Architects, podkreśla, że najważniejszym założeniem było zaproponowanie funkcjonalnych rozwiązań odpowiadających na potrzeby klienta oraz zapewnienie komfortowych warunków jego użytkownikom. Przestrzeń biurowa zostało pomyślana w taki sposób, by mogła się zmieniać wraz z rozwojem firmy, dostosowując się do nowych potrzeb i wymagań.

Równie ważna była ekologia i ergonomia przestrzeni - materiały, które zostały zastosowane w projekcie poddano jak najmniejszej liczbie obróbek, tak by wydatek energetyczny przy ich produkcji, jak i koszty zostały ograniczone do minimum. Dzięki możliwościom rearanżacji przestrzeni można dostosować je do zmieniającej się liczby pracowników czy zadań, które będą stawiane przed zespołem.

- Nasze projekty wynikają ze starannej analizy kontekstu przestrzennego, funkcjonalnego i kulturowego oraz potrzeb klienta. Duże znaczenie mają też dla nas uwarunkowania ekonomiczne inwestycji. Projektujemy przede wszystkim przestrzeń i to ona stanowi o wartości i urodzie formy. Chcemy, żeby nasza architektura wywoływała emocje – podkreślają Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski, założyciele Ultra Architekci.

Te zasady znalazły przełożenie na to, jak kreowano elementy biurowego ekosystemu w Pixelu. Bo ważne były nie tylko same lokale pracownicze, ale też wszystko co powstawało wokół.

Projekt dla najmłodszych

Nastawienie na pracownika i jego komfort przejawia się nie tylko w architekturze, ale też rozwiązaniach, które zaspokajają potrzeby ze sfery społecznej i rodzinnej. Oprócz samego biura pracownia Ultra Architekci stworzyła ciekawie zaaranżowaną przestrzeń przedszkola.

Przedszkole WOW (bo tak się teraz nazywa ta część biurowca) to miejsce, które dzieci uwielbiają. Tworzą je trzy sale przedszkola i dwie żłobka stanowiące przestrzeń do kreatywnej zabawy i nauki. Na pierwszy rzut oka projekt sprawia wrażenie bardzo oszczędnego, ale ciepłego zarazem. Jasne, żywe kolory, drewniany wzór na ścianach, zawieszone pod sufitem siedziska-huśtawki, tworzą azyl, w którym dzieci mają czas dla siebie, gdy ich rodzice zajęci są pracą parę pięter wyżej.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY