REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rozbiórka Rotundy wstrzymana

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 16 mar 2017 14:35
Rozbiórka Rotundy wstrzymana
Nowa Rotunda

Miejski konserwator zabytków wstrzymał prace rozbiórkowe prowadzone w słynnej, warszawskiej Rotundzie.

REKLAMA

Konkurs na projekt nowej Rotundy wygrała polska pracownia architektoniczna Gowin&Siuta z Krakowa. Zwycięski projekt przewiduje zachowanie dotychczasowego kształtu, wielkości i elementów charakterystycznych dla architektury modernizmu.

Rozbiórka budynku rozpoczęła się w tym roku.

- Rewitalizacja Rotundy to zakrojona na szeroką skalę inwestycja. Jest tak m.in. ze względu na jej znaczenie nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale także dla osób przyjeżdżających tu w sprawach biznesowych, rodzinnych czy turystycznych. Nowa Rotunda będzie nowoczesną bryłą i przestrzenią – usługową, bankową, ale też społeczną i rekreacyjną, otwartą i przyjazną dla wszystkich. Mamy nadzieję, że zrewitalizowana Rotunda będzie jednym z rozpoznawalnych symboli miasta! – mówił Jacek Paszkiet,  dyrektor Centrum Administracji PKO Banku Polskiego.

Zakres oraz skala zmian architektonicznych i funkcjonalnych były przedmiotem konsultacji z mieszkańcami Warszawy. Projekt rewitalizowanej Rotundy, przygotowany przez polską pracownię architektoniczną Gowin&Siuta przywraca unikalne walory pierwotnego budynku, m.in. przeszklenie ścian zewnętrznych, wzbogacając go o nowoczesne, inteligentne funkcje i rozwiązania, z uwzględnieniem oczekiwań zgłoszonych w trakcie konsultacji społecznych. Oryginalny system oświetlenia - „świetlny sufit” - wprowadzi kameralną skalę wnętrza urbanistycznego, nawiązując do dawnej wysokości wiat w pasażu Wiecha. Funkcje bankowe w zrewitalizowanym budynku Rotundy zostaną zlokalizowane na parterze i w podziemiu. W przestrzeni publicznej znajdzie się „Salon Miejski”, obejmujący całe pierwsze piętro budynku. Zajmie on ponad 500 mkw. i pozwoli zrealizować pomysły zgłaszane przez mieszkańców, jak: multimedialny punkt informacji o wydarzeniach kulturalnych, miejsce odpoczynku i spotkań, galeria sztuki czy kawiarnia. Tablica upamiętniająca tragiczne wydarzenie z 1979 roku pozostanie dostępna przez cały czas realizacji inwestycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY