REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Są pieniądze na design. Trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać

  • Autor: propertydesign.pl (Beata Michalik)
  • 17 lut 2016 11:39
Są pieniądze na design. Trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać
Monika Ptak-Kruszelnicka, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Design kosztuje, a dobry design kosztuje naprawdę dużo. Nie warto jednak oszczędzać, próbując kopiować wzory, ale poszukać źródeł finansowego wsparcia  - taki wniosek płynie z dyskusji „Pieniądze na design. Nie kopiuj, projektuj! Jest wsparcie”, która odbyła się w trakcie 4 Design Days.

REKLAMA

Uczestnicy panelu szukali odpowiedzi na pytanie: skąd biorą się wysokie koszty powstawania dobrego projektu. Z ich wypowiedzi wynika, że projektowanie to złożony i długotrwały proces, którego efekt nie tylko zachwyca, ale przede wszystkim spełnia oczekiwania użytkowników.

- Projektant to obserwator, musi poznać oczekiwania użytkowników, a potem starać się je spełnić - powiedziała Jadwiga Husarska-Sobina, projektantka, Studio Projektowe Husarska. - Projektowanie trwa czasem bardzo długo, zaczyna się od researchu, prowadzenia analiz, ankiet, wyciągania wniosków. Podstawą są dobre założenia -  jeśli są właściwe, samo ich zrealizowanie nie jest już większym problemem - mówi.

- Koszty designu to koszty ślepych uliczek – dodał Witold Załęski z firmy Code Design, moderator dyskusji. - Zanim uda się stworzyć idealny projekt danego produktu, może powstać ich kilkadziesiąt i to kosztuje.

Dyskutanci zgodzili się jednak co do tego, że design jest częścią procesu badawczo-rozwojowego w firmie i jako taki może otrzymać wsparcie finansowe, między innymi w ramach programu operacyjnego „Innowacyjny Rozwój”. O możliwościach uzyskania wsparcia dla przedsiębiorców w ramach nowego rozdania unijnych pieniędzy opowiedziała Monika Ptak-Kruszelnicka, kierownik Referatu Koordynacji EFS, Regionalna Strategia Innowacji, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. - Jeśli projekt jest innowacyjny, to na pewno znajdą się na niego środki, zwłaszcza jeśli ubiega się o nie małe lub średnie przedsiębiorstwo – podkreśliła Monika Ptak-Kruszelnicka. - Ważne jest jednak, aby firmy były świadome tego, że projektowanie jest bardzo ważną częścią działalności przedsiębiorstwa. Pieniądze na design są, ale trzeba wiedzieć, gdzie i w jaki sposób ich szukać.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY