REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Sklep przyszłości od Amazon Go - bez kas i kolejek

  • Autor: PAP
  • 22 sty 2018 14:44
Sklep Amazon Go w Seattle, fot. SEASTOCK / Shutterstock.com

Z rocznym opóźnieniem Amazon otwiera w Seattle pierwszy bezobsługowy sklep Go. Klienci będą mogli robić w nim zakupy od poniedziałku. Płatności pobierane będą na podstawie działania systemu śledzącego klientów w sklepie - podał dziennik "Wall Street Journal".

REKLAMA

Nowy, bezobsługowy sklep Go będzie zlokalizowany niedaleko głównej siedziby Amazona w Seattle w Stanach Zjednoczonych. Klienci, którzy zdecydują się zrobić w nim zakupy, będą śledzeni podczas przemieszczania się po lokalu przez algorytmy sztucznej inteligencji, która będzie rejestrowała wkładane do koszyków towary i na tej podstawie pobierała opłatę przy wyjściu ze sklepu.

Wiceszef działu technologii Amazon Books i Amazon Go, Dilip Kumar, stwierdził, że trenowanie algorytmów uczenia maszynowego przez pracowników jego działu umożliwiło nie tylko rozwój technologii, która zastosowana będzie w sklepach bezobsługowych, ale też zdobycie nowych informacji o zwyczajach konsumenckich klientów sklepów spożywczych. Kumar nie udzielił informacji na temat tego, czy Amazon w przyszłości planuje rozwój projektu Go i otwarcie innych lokali. Powiedział jedynie, że technologia Amazon Go została opracowana tak, by mogła w przyszłości być swobodnie skalowana w górę.

Pomysł bezobsługowego sklepu Go został przedstawiony w grudniu 2016 roku. Wówczas koncern Amazon zapowiedział, że lokal będzie udostępniony klientom na początku 2017 roku. Otwarcie jednak było odkładane na później w związku z testami technologii, które nie przynosiły zadowalających rezultatów. Wraz ze zwiększającą się liczbą osób w pomieszczeniu, algorytm przestawał działać płynnie. Zakłócenia miały też miejsce w przypadku zbyt szybkiego ruchu osób wewnątrz sklepu. W związku z tym, Amazon podjął decyzję o przedłużeniu fazy testowej przy udziale pracowników, bez przeprowadzania wcześniej zaplanowanego pilotażu z udziałem prawdziwych klientów.

"Dłuższy czas trwania testów pozwolił Amazonowi na opracowanie lepszej technologii rozpoznawania przedmiotów, a także poradzenie sobie z problemem szybkości i zróżnicowanych zachowań osób przebywających w sklepie" - powiedział Kumar, dodając że ostatni problem stanowił dla zespołu największe wyzwanie. "Niektórzy ludzie poruszają się w bardzo nieprzewidywalny sposób" - dodał.

Technologia zastosowana w sklepie Go bazuje na rozmieszczonych wewnątrz lokalu kamerach, które śledzą osoby robiące zakupy. Nie jest ona wyposażona w funkcje rozpoznawania twarzy, opiera się jednak na wykorzystaniu smartfonów klientów, którzy wchodzą do sklepu. Urządzenia są skanowane na wejściu, a następnie zapisywane w systemie pod postacią trójwymiarowych modeli. Kamery są również używane do rejestrowania interakcji, w jakie klienci wchodzą z poszczególnymi produktami znajdującymi się na półkach. Według inżynierów pracujących przy projekcie, najbardziej kłopotliwe były zadania związane z rozróżnianiem dwóch podobnych do siebie towarów - na przykład jogurtu o smaku waniliowym i jogurtu naturalnego, które zapakowane są w podobne pojemniki.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY