REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Stiuk wapienny, czyli ściana z efektami

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 13 sty 2017 10:46
Stiuk wapienny, czyli ściana z efektami
Fot. mat. prasowe

Technika tynkarska znana od stuleci wraca do łask dekoratorów. Może być świetną alternatywą dla tapety i farby, jeśli chcemy nadać ścianom oryginalnego charakteru.

REKLAMA

Stiuk wapienny to jedna z najstarszych technik dekoracyjnych, imitująca polerowany kamień o strukturze łupanej. Zaprawa tynkarska jest produkowana na bazie wapna gaszonego, naturalnej glinki i sproszkowanego wypełniacza np. drobnoziarnistego piasku.

Znany i ceniony był już w czasach starożytnego Rzymu. Chętnie wykorzystywano go jako imitacja marmuru, przy wykonywaniu rzeźb i dekoracji ściennej np. sztukaterii. Znajdziemy go również w sztuce mauretańskiej, a także architekturze renesansowej i barokowej.

Z renesansowych pałaców do nowoczesnych wnętrz

Dziś stiuk przeżywa swój renesans, inspirując do tworzenia szlachetnych dekoracji ściennych. Będą pasować nie tylko do wnętrz w dawnym stylu. – Stiuk świetnie prezentuje się również w nowoczesnych i eklektycznych wnętrzach, w połączeniu z metalem i szkłem. Jest stosowany do dekoracji ścian i sufitów. Sprawdza się również na zewnątrz budynku − przy artystycznej dekoracji filarów, kolumn i pokrywania wybranych fragmentów elewacji – mówi Bartłomiej Cholewa z firmy Lakma SAT.

Na rynku znajdziemy nie tylko stiuk w kolorze białym, jak i dostępny w wielu ponadczasowych kolorach. Stiuk wyróżnia się wysoką paroprzepuszczalnością oraz odpornością na działanie pleśni, grzybów i bakterii. Dzięki temu można go stosować również w  łazience, jednak z wyłączeniem powierzchni narażonych na bezpośrednie działanie wody.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY