REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Studenci zaprojektowali wielofunkcyjne meble z... papieru

  • Autor: Politechnika Wrocławska
  • 25 lip 2017 16:35
fot. Krzysztof Mazur/PWr

Pięć prototypowych, wykonanych z papieru i drewna konstrukcji służących do pracy i wypoczynku zaprezentowali studenci z Politechniki Wrocławskiej. Wśród nich znalazła się m.in. modułowa czytelnia i loża z wielofunkcyjnym stołem.

REKLAMA

Wszystko zostało zaprojektowane w ramach II edycji Letniej Szkoły Architektury. Projekt był realizowany od 9 lipca i uczestniczyło w nim 25 studentów naszej uczelni. Opiekunami merytorycznymi zostali dr inż. arch. Marcel Bilow z Uniwersytetu Technicznego w Delft Architektury TU Delft oraz doktorant Jerzy Łątka z Wydziału Architektury PWr, który niedawno znalazł się w gronie dziesięciu najlepszych polskich innowatorów poniżej 35. roku życiu według prestiżowego amerykańskiego magazynu MIT Technology Review.

– Motywem przewodnim tegorocznej edycji kursu jest „Work&Chill”. Oznacza to miejsca, w których można przysiąść, położyć się, zrelaksować, porozmawiać z kolegami, ale też popracować w grupach lub indywidualnie, poczytać, zjeść czy podjąć inne aktywności, które mają miejsca w szkołach, uczelniach czy biurach – wyjaśnia Jerzy Łątka.

Uczestniczy szkoły najpierw brali udział w warsztatach, podczas których przygotowywali i prezentowali własne pomysły związane z tematem. Następnie podzieleni na grupy opracowywali projekty koncepcyjne i wykonawcze, a przez ostatni tydzień przygotowywali prototypy.

– Dzięki zajęciom studenci mogli skupić się na jednym projekcie, który realizowali od pierwszego szkicu aż po końcowe wykonanie. To bardzo ważne, bo dzięki temu poznają nie tylko materiał, z którym pracują, lecz także cały proces projektowy. Liczymy, ze po zakończeniu warsztatów wszystkie projekty będą mogły być użytkowane na co dzień – tłumaczy Łątka.

Zgodnie z założeniami studenckie projekty powinny spełniać takie kryteria jak: innowacyjność, mobilność, modułowość, wygoda i niska cena. – Meble mają być odpowiedzią m.in. na potrzeby polepszenia jakości środowiska pracy, liczymy na rozwiązania niestandardowe, przekraczające granice, ale realne do wykonania – dodaje Łątka.

Do pracy i do wypoczynku

W hali Zajezdni Dąbie można było zobaczyć pięć gotowych projektów – ośmiokątną konstrukcję, która pełniła różne funkcje w zależności od tego, na którym boku była ustawiona, lożę do siedzenie z wielofunkcyjnym stołem, modułową czytelnię, pawilon wystawienniczy i schodkową konstrukcję z miejscem do spania.

Ośmiokątny moduł przygotowany został dla dwóch osób. – W trakcie projektowania zastanawialiśmy się, jakie pozycje są dla nas najwygodniejsze do pracy i do odpoczynku. Wybraliśmy cztery najbardziej optymalne i połączyliśmy w jednej koncepcji, ale tak naprawdę to sposób jego wykorzystania ogranicza tylko wyobraźnia użytkowników – mówi Szymon Ciupiński, student na Wydziale Architektury PWr.

Moduł został w 90 proc. wykonany z papiery i chociaż waży ok. 120 kg to jedna osoba może go obrócić bez problemu – w zależności od tego, na którym boku stoi użytkownik ma do dyspozycji np. leżankę lub siedzisko z podstawką na laptopa.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY