REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Studentka PG wśród najlepszych projektantów jachtów na świecie

  • Autor: Politechnika Gdańska
  • 11 mar 2016 11:36
Studentka PG wśród najlepszych projektantów jachtów na świecie
Projekt jachtu Marleny Ratajskiej, fot. Politechnika Gdańska

Marlena Ratajska, studentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej to jedna z sześciu finalistów ogólnoświatowego konkursu na projekt jachtu – Show Boats Design Awards w kategorii Young Designer of the Year 2016.

REKLAMA

Jak informuje Politechnika Gdańska, Marlena Ratajska mieszka obecnie w Szwajcarii i pracuje w jednym z biur architektonicznych. Zaliczyła już wszystkie semestry – pozostała jej tylko obrona pracy magisterskiej. W przeszłości przez pewien czas wykonywała prace inwentaryzacyjne na jachcie, miała więc możliwość poznać jego konstrukcję. Tak wpadła na pomysł swojej pracy magisterskiej, realizowanej pod opieką prof. dr hab. inż. arch. Antoniego Taraszkiewicza, Dziekana Wydziału Architektury. Ta z kolei stała się dla niej inspiracją do wzięcia udziału w tym prestiżowym konkursie.

Zadaniem osób, które przystąpiły do rywalizacji, było stworzenie pomysłu zagospodarowania kadłuba 45-metrowego jachtu motorowego. Należało zaprojektować jego nadbudowę tak, by spełniała określone oczekiwania przyszłej właścicielki jachtu – włoskiej projektantki mody. Założeniem było także, że ma to być łódź luksusowa, z udogodnieniami dającymi możliwość rozrywki i wypoczynku dla projektantki oraz jej gości.

Stworzony przez nią projekt spełnił wymagania jury, zarówno jeśli chodzi o koncepcję, jak i wystrój wnętrza jachtu. Górny pokład łodzi to przestrzeń przeznaczona dla właścicielki, gdzie został umiejscowiony jej apartament oraz mostek kapitański z odrębnym pionem komunikacyjnym. Niżej, na rufie pokładu głównego, znajduje się zadaszona przestrzeń jadalniana z grillem teppanyaki, dwa pomieszczenia spa, salon wypoczynkowy oraz salon piękności. W przedniej części autorka projektu zlokalizowała otwartą przestrzeń jadalniano-wypoczynkowo-kinową, a także zagnieżdżone w dziobie jaccuzi. Dolny pokład dzieli się na trzy części: przestrzeń dla gości z dwiema sypialniami, siłownią i sauną oraz pomieszczenia dla załogi w części środkowej. Na rufie znajduje się natomiast strefa sportów wodnych i przestrzeń w stylu klubu plażowego z barem i basenem.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY