
Kolekcja IKEA Lisabo została nagrodzona w konkursie Red Dot Award w kategorii product design. Serię, która w całości produkowana jest w polskiej fabryce IKEA Industry w Lubawie doceniono za jakość i lekkość designu.
Seria IKEA Lisabo to m.in. stoły, stoliki, biurko oraz szafka pod telewizor, które wyróżnia skandynawskie wzornictwo i użycie naturalnego drewna. Projektantami kolekcji jest rodzeństwo, Knut i Marianne Hagberg. Ideą, jaką kierowali się w pracy nad serią, było stworzenie lekkich produktów o szlachetnych cechach drewna, z trwałą i łatwą w montażu konstrukcją.
W produkcję kolekcji była zaangażowana polska fabryka IKEA Industry w Lubawie. Fabryka w Lubawie jest jedyną, w której produkowana jest seria Lisabo i stąd dystrybuowana na inne rynki. Za wdrożenie mebli do produkcji odpowiedzialna była grupa projektowa z Polski z Piotrem Szwarcem na czele oraz Arturem Urbańskim i Pawłem Wilbrandt, którzy rozwinęli technologię Modern Wood. Polega ona na wykorzystaniu lekkiej płyty komórkowej, wytrzymałością i wyglądem przypominającej lite drewno, wypełnionej tzw. accordionem, czyli cienką płytą HDF ciętą w formę przypominającą harmonijkę. Ramy stołów wykonane są ze sklejki i klejonki brzozowej, a ich powierzchnia pokryta jest wytrzymałą, naturalną okleiną jesionową. Pasy drewna dopasowuje się do siebie pieczołowicie odcieniem i pokrywa matowym lakierem, aby uwydatnić piękno faktury drewna.
- Pracując nad wprowadzeniem do produkcji serii LISABO, dużo uwagi poświęciliśmy doborowi właściwego materiału. Chcieliśmy zapewnić jednocześnie dobrą jakość mebli o wysokiej wytrzymałości i design za rozsądną cenę, dlatego zdecydowaliśmy się na wykorzystanie technologii Modern Wood. Pozwoliła nam ona stworzyć meble o niezwykle wytrzymałej konstrukcji i jednocześnie fantastycznym designie – mówi Paweł Wilbrandt.
Red Dot Award to najbardziej prestiżowy konkurs wzornictwa na świecie. Jego organizatorem jest jedna z najstarszych i najbardziej cenionych instytucji designerskich – niemieckie Design Zentrum Nordrhein Westfalen z siedzibą w Essen. Nagrody przyznawane są w trzech różnych kategoriach: product design, projekt komunikacji, koncepcje projektowe. Tegoroczne nagrodzone projekty zostaną oficjalnie nagrodzone 4 lipca 2016 roku, podczas uroczystej gali w Aalto Theatre w Essen w Niemczech.
Dyrektor Zarządzający, Architekt Estudio Lamela Polska
Właściciel, Architekt Studio S - Biuro Architektoniczne Michał Szymanowski
Założyciel, Architekt KWK Promes
Partner, Architekt Sud Architectes Polska
Współwłaściciel, Architekt Ultra Architects
Współwaściciel, Architekt Ultra Architects