REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Technologia, która zmieni oblicze miast

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 04 sie 2016 19:21
Technologia, która zmieni oblicze miast
fot. Büro North

Büro North zaprezentowało kolejną technologię przyszłości. Firma stworzyła system, który zabezpieczy pieszych przed wtargnięciem na jezdnię. Jeśli tylko będą używali smartfonów.

REKLAMA

Rosnący odsetek ludzi korzystających ze smartfonów stawia przed miastami nowe wyzwania. Coraz więcej osób bezmyślnie wchodzi na jezdnie. To prowadzi do wypadków.

Dostrzegli to architekci z Australii. Jak wynika z ich danych, co roku 165 pieszych ginie na australijskich drogach. Kolejne 3,5 tys. odnosi ciężkie obrażenia. Jednocześnie aż jedna trzecia osób przekraczających jezdnię korzysta w tym czasie z telefonu. Te fakty wiążą się ze sobą. 

Z tego względu Büro North przygotowało specjalny system o nazwie Smart Tactile Paving. To mechanizm, który opiera się na lampach LED-owych wbudowanych w guzki przed przejściami dla pieszych. Jeśli droga jest wolna, świecą się na zielono. Jeśli trzeba stać, na czerwono. 

Projektanci wykorzystali tu badania, które pokazują, że osoba patrząca się na ekran telefonu widzi tylko 5 proc. tego, co nie korzystająca z urządzenia. Te 5 proc. dotyczy kilku metrów tuż przed pieszym. System ma być więc ostatnią "deską" ratunku przed wtargnięciem na jezdnię.

Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY