REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W biurowcach nie jest za gorąco

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 04 lip 2017 13:48
fot. pixabay.com

Nie da się ukryć, że skrajne temperatury to zawsze poważny test dla systemów klimatyzacyjnych w biurowcach. Istnieje jednak szereg sposobów, dzięki którym nawet bardzo trudne warunki pogodowe nie wpływają na komfort pracy w obiekcie - zauważa mówi Halina Gniadecka z Allcon Investment.

REKLAMA

Jeżeli temperatura w biurze przekracza 28 stopni, pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom zimnych napojów – tak stanowią obowiązujące w Polsce przepisy. W związku z upałem firmy mogą także podjąć decyzję o wprowadzeniu tzw. przerw regeneracyjnych, a nawet skróceniu dnia pracy, choć takie sytuacje należą do rzadkości. Wiele spośród dostępnych w regionie nowoczesnych powierzchni biurowych jest bowiem technologicznie przystosowanych do zarządzania temperaturą w taki sposób, aby nieprzerwanie umożliwiać pracę w odpowiednich warunkach.

- Nie da się ukryć, że skrajne temperatury to zawsze poważny test dla systemów klimatyzacyjnych w biurowcach. Istnieje jednak szereg sposobów, dzięki którym nawet bardzo trudne warunki pogodowe nie wpływają na komfort pracy w obiekcie. Ale o funkcjonowaniu budynku w trakcie upału trzeba myśleć już na etapie projektowym. Przykład naszych gdyńskich biurowców Łużycka Office Park i Łużycka Plus pokazuje, że zastosowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych w połączeniu z późniejszym umiejętnym zarządzaniem obiektami pozwala skutecznie opierać się nawet długotrwałej fali gorąca – mówi Halina Gniadecka z Allcon Investment.

Klimatyzacja i własne źródło energii

Można wymienić kilka podstawowych metod stosowanych w biurowcach w związku z upałami. Jedną z nich jest uruchomienie klimatyzacji w nocy, aby „ostudzić” budynek po gorącym dniu i przygotować go na kolejny dzień. To skuteczne rozwiązanie, bo niższa temperatura powietrza po zmierzchu sprawia, że urządzenia chłodnicze pracują efektywniej, a dzięki zmiennym taryfom poboru prąd ich użycie jest tańsze.

- Trzeba pamiętać, że budynek akumuluje ciepło w ciągu dnia. Często obserwujemy, że zużycie energii potrzebnej do schłodzenia go w dzień systematycznie rośnie, nawet jeśli na dworze utrzymuje się stała temperatura. Nowoczesne biurowce wyposażone są w systemy, które pozwalają to monitorować i odpowiednio zarządzać chłodzeniem – mówi Michał Rejkiewicz, Project Manager w SPIE Polska, firmie odpowiedzialnej za multitechniczną obsługę nieruchomości, m.in. biurowców Łużycka Office Park i Łużycka Plus.

Jednak nawet najlepsze systemy nie pomogą, jeśli w kraju podczas upałów zostaną wprowadzone ograniczenia poboru prądu, w związku z czym konieczne będzie wyłączeniem najbardziej energochłonnych urządzeń w budynkach – Trójmiasto było blisko takiej sytuacji np. w sierpniu 2015 roku. W biurowcach takimi urządzeniami są przede wszystkim klimatyzatory. W takiej sytuacji praca w biurze może być niemożliwa, a pracownicy zostaną zwolnieni do domów. Jednoczesne otwarcie okien w elewacji po nasłonecznionej i zacienionej stronie może być rozwiązaniem tej sytuacji, ale nie każdy biurowiec  jest wyposażony w otwierane okna.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY