REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Instytucie Designu otwarto wystawę o etyce budownictwa "Fair building"

  • Autor: PAP
  • 13 gru 2016 16:30
fot. pixabay.com

Ekspozycję "Fair building", która reprezentowała Polskę na tegorocznym 15. Biennale Architektury w Wenecji, zaprezentowano w Instytucie Designu w Kielcach. Wystawa koncentruje się na potrzebie sprawiedliwego traktowania robotników budowlanych.

REKLAMA

W wernisażu uczestniczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Wystawa przygotowana przez architekta z Instytutu Designu Dominikę Janicką, zwyciężyła w konkursie organizowanym przez Zachętę - Narodową Galerię Sztuki na kuratorski projekt wystawy w pawilonie polskim, podczas weneckiego Biennale. Autorka we współpracy z Martyną Janicką i Michałem Gdakiem pokazała plac budowy, stawiając pytanie: Dlaczego budynki nie mają znaku "fair trade"?

Ekspozycja była prezentowana w Wenecji przez pół roku, do 27 listopada. The New York Times uznał wystawę "Fair Building" za jedną z sześciu najlepszych prezentowanych na tegorocznym weneckim Biennale. W Kielcach jest pokazywana - po raz pierwszy w Polsce - krajowa wersja projektu.

Gliński przypomniał, że otwiera tę wystawę po raz drugi - po jej weneckiej odsłonie. Jak ocenił w rozmowie z dziennikarzami, ekspozycja w interesujący sposób zwraca uwagę na zapominany wymiar budownictwa. "Wszyscy jesteśmy związani z budownictwem, bo gdzieś mieszkamy, poruszamy się w budynkach i faktycznie świat współczesny zapomina o kwestii wartości, etyki, moralności. To się zamyka w BHP, a nikt nie idzie głębiej - że jest tam i wyzysk, i wypadki, także śmiertelne, jest szara strefa. To jest - jak rozumiem - zwrócenie uwagi na coś, co jest wykluczane. Trochę dzwonek alarmowy, próba także może krzyku rozpaczy w niektórych wypadkach." - zauważył minister.

Wystawa porusza temat roli robotników budowlanych w procesie powstawania architektury. "Punktem wyjścia dla nas był bardziej uniwersalny temat, m. in. to w jakim stanie znajduje się nasze społeczeństwo. Funkcją nadrzędną społeczeństwa jest to, żeby jednostka mocniejsza dbała o słabszą. Niestety tak nie jest (…) W naszej wystawie poruszmy ten problem w odniesieniu do architektury. Pokazujemy te najbardziej przemilczany udział w tym procesie - pracownika fizycznego." - opisywała kuratorka wystawy, Dominika Janicka.

Pierwszą część wernisażu zorganizowano przed gmachem instytutu - w zimny, wietrzny wieczór. "Nie bez powodu - żebyśmy mogli poczuć jak czasami całymi dniami pracują bohaterowie tej wystawy." - wyjaśniał dyrektor Wzgórza Zamkowego, w ramach którego działa Instytut Designu, Rafał Nowak.

Przygotowując ekspozycję, jej autorzy na przełomie lutego i marca odwiedzili kilkanaście placów budowy w całej Polsce, gdzie rozmawiali z robotnikami. Spotykali się z nimi także w hotelach robotniczych, miejscach ich zakwaterowania, tymczasowego życia.

Na potrzeby wystawy "Fair building" zaaranżowano przestrzeń Galerii Głównej Instytutu Designu. Pomieszczenie wypełniły rusztowania, cegły i drewniane skrzynki. Na ekranach wyświetlany jest film, w którym robotnicy opowiadają o swojej pracy. Część ujęć nakręcili sami budowlańcy, więc z bliska można przyjrzeć się temu, co wykonują, realizując budowę.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY