REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W zamku Krzyżtopór powstanie multimedialna wystawa

  • Autor: PAP
  • 28 lip 2016 09:59
fot. pixabay.com

Ta multimedialna ekspozycja przybliży wygląd XVII-wiecznego zamku Krzyżtopór i i jego otoczenie w okresie świetności. Samo muzeum zostanie otwarte na przełomie 2018 i 2019 r.

REKLAMA

Przedsięwzięcie chce realizować administrująca obiektem Instytucja Kultury "Zamek Krzyżtopór" w Ujeździe, nadzorowana przez gminę Iwaniska. Projekt o wartości ponad 2,1 mln zł ma otrzymać ponad 1,4 mln zł wsparcia w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Jak powiedział dyrektor placówki Janusz Wójcik pomysł zakłada wyposażenie sali muzealnej o powierzchni 300 metrów kw. w multimedialne urządzenia ze specjalistycznym oprogramowaniem, które pokażą zwiedzającym, jak wyglądał zamek i jego otoczenie w okresie świetności, gdy jego właścicielami byli magnaci z rodu Ossolińskich.

Na ekranach będą pokazywane m. in. repliki przedmiotów, które stanowiły wyposażenie sal, elementy wystroju wnętrz, meble, czy przedmioty, których używali na co dzień mieszkańcy zamku. "Wiemy, że sporo rzeczy z naszego obiektu jest np. w Szwecji, ale czy uda się pozyskać zdjęcia tych elementów, odtworzyć je w multimediach - trudno powiedzieć" - zastrzegł Wójcik.

Być może podczas realizacji przedsięwzięcia zostaną wykorzystane trójwymiarowe symulacje "odbudowanego" zamku (wykonano je podczas realizacji innego projektu), które będzie można za pomocą nowoczesnych technik "nałożyć" na stojące dziś mury.

Na ekspozycji znajdą się też przedmioty znalezione podczas prowadzonych w ostatnich latach na terenie zamku prac archeologicznych. "Pokażemy jak obiekt mógł wyglądać - jakie miał kolory, kafle którymi byli wyłożone ściany. Mamy fragmenty biżuterii, kielichów, dzbanów. Chcemy je zabezpieczyć, skatalogować i opisać" - dodał Wójcik.

Odtworzony zostanie także gabinet syna pierwszego właściciela zamku, Krzysztofa Baldiwna Ossolińskiego, wyposażony w meble z epoki.

Szacuje się że muzeum zostanie otwarte na przełomie 2018 i 2019 r.

Dzięki realizacji projektu dostęp do nowych miejsc zyskają też osoby z niepełnosprawnością ruchową, zwiedzające ruiny. Dotąd mogły one bez przeszkód poruszać się po dziedzińcu i przedpolu zamku, dzięki windzie mają też zapewniony dostęp do przyszłej sali muzealnej i do toalet.

Po zainstalowanej specjalnej platformy schodowej niepełnosprawni będą się mogli dostać na mury bastionu i przemieszczać dookoła zamku oraz oglądać z wysokości zarys odtwarzanych, przyzamkowych ogrodów. "Mamy już niezbędne pozwolenia i dokumentację techniczną na tę windę. To będzie prawdopodobnie pierwsza z rzeczy realizowanych w ramach projektu, tak by od następnego sezonu niepełnosprawni mogli zwiedzić zamek dookoła" - dodał Wójcik.

Projekt jest kontynuacją zakończonej w 2014 r. renowacji obiektu, również realizowanej dzięki wsparciu finansowemu UE. Zamek zabezpieczono jako trwałą ruinę. Odnowiono dziedziniec, zarys ogrodów, przedpola fortecy i zwodzony most, zabezpieczono koronę murów i wyznaczono trasy dla zwiedzających. Przygotowano także pomieszczenia, które służą do obsługi ruchu turystycznego oraz prowadzenia konferencji.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY