Wydobyć to, co najlepsze. Oto loftowe wnętrze showroomu fabryki od NOKO DesignPropertyDesign.pl - 20-10-2016 09:01


Architekt potrafi wydobyć z nawet najbardziej zaniedbanego wnętrza to, co najlepsze. Tak było w przypadku showroomu fabryki zamków błyskawicznych Persyl w Łodzi. Pracownia NOKO Design przeobraziła starą kamienicę w prawdziwą perełkę designu.

Jak na pofabryczną Łódź przystało, budynek, w którym mieści się showroom powstał w latach 20. ubiegłego wieku na potrzeby fabryki betoniarek. W kolejnych dziesięcioleciach, w obiekcie powstawały m.in. zakład obróbki metalu, spółdzielcze szwalnie i zakład przemysłu odzieżowego Dom Mody Nestor. W 1994 roku został kupiony przez obecnych właścicieli, którzy uruchomili w postindustrialnych wnętrzach fabrykę zamków błyskawicznych, a w 2013 roku zdecydowali się na kapitalny remont nieruchomości.

Drugie życie – w stylu loftowym

Inwestorzy chcieli nadać wnętrzom loftowy klimat. Aby ich wizja stała się rzeczywistością, zgłosili się do pracowni NOKO Design. - Cały budynek był zaniedbany podobnie, jak większość kamienic w Łodzi – wspomina Anna Kopeć, architekt i właściciel NOKO Design. - We wnętrzu królowały: farba olejna, lamperie i kasetony.

Pierwotny projekt przechodził liczne przeobrażenia. - W toku prac odkrywaliśmy wnętrze na nowo – mówi Anna Kopeć. - Zbijając tynk, odsłanialiśmy niezwykłe elementy architektury, nadproża albo zamurowane okna. Chcieliśmy ocalić jak najwięcej.

Podczas realizacji projektu odkryto sufit, aby pokazać belki. Do wykończenia wnętrza użyto granitu na podłodze, blaty stołów wykonane zostały z surowego drewna. Część mebli i żyrandole wykonała na zamówienie pracownia mieszcząca się na terenie OFF Piotrkowska. Gruntowną przemianę przeszedł również drugi budynek z lokalami przeznaczonymi na wynajem