REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wyjątkowa wystawa neonów w plenerowej galerii

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 22 lut 2017 14:05
Wyjątkowa wystawa neonów w plenerowej galerii
Plac Europejski w Warszawie, fot. materiały prasowe

Do końca lutego na placu Europejskim wszyscy amatorzy sztuki nowoczesnej, a także wielbiciele historii Warszawy mogą obejrzeć wyjątkową wystawę neonów. Neon Inn nawiązuje do neonu jako ważnego elementu miejskiego w historii stolicy, a także do neonu Kocham Warszawę, który w nowej odsłonie rozbłysł w grudniu na placu Europejskim. W plenerowej galerii Art Walk swoje prace prezentuje 11 polskich artystów.

REKLAMA

To już czwarta wystawa zorganiowana na placu Europejskim przez Ghelamco i Fundację Sztuka w Mieście od majowego otwarcia plenerowej galerii Art Walk. W pasażu wystawienniczym zaprojektowanym przez Przemysława „Mac” Stopę, wraz ze świątecznymi iluminacjami rozbłysło 14 neonów zaprojektowanych przez polskich artystów i designerów, a także zdjęcia kultowych neonów rozświetlających niegdyś ulice stolicy.

Zwiedzający wystawę Neon Inn zobaczyć mogą instalacje autorstwa 11 artystów, ukazujące różne sposoby podejścia do neonu i wielość możliwości, jakie daje wykorzystanie szklanej rurki wypełnionej kolorowym gazem. Pośród prac znalazł się między innymi neon autorstwa Rene Wawrzkiewicza, nawiązujący do warszawskiego herbu Syrenki, czy praca Joanny Rajkowskiej, ujmującej neon jak znak (ostrzegawczy) – 233ºC to temperatura, w której dochodzi do samozapłonu książek. Do konkretnej historii odnosi się z kolei Wojciech Dada – jego praca rozświetla się, imitując błyskawicę, po uruchomieniu czujnika ruchu. Swoje neony prezentują również Paulina Karwowska, Piotr Krzymowski, Kamila Mróz, Weronika Libiszowska i Agnieszka Nowak (Neonlove), Ola Munzar i Grzegorz Sobolewski (Dolce Luce), Zuzanna Rogatty.

 - Chcemy żeby plac Europejski żył wydarzeniami bliskimi sercom mieszkańców i promował sztukę łączącą ludzi. Plenerowa wystawa Art Walk po raz kolejny gości wyróżniających się polskich artystów w wyjątkowy sposób nawiązując do warszawskich neonów, które od lat są ważnym i rozpoznawalnym miejskim elementem. Współcześnie neon staje się interesującym medium do wypowiedzi artystycznych – mówi Marta Czyż, kuratorka wystawy.

Plenerowa galeria Art Walk, w której prezentowana jest wystawa Neon Inn, to specjalnie zaprojektowana konstrukcja, dostosowana do całorocznego eksponowania obrazów, rzeźb i instalacji artystycznych. Pasaż wystawienniczy długości 57 metrów składa się z 20 segmentów, każdy z ciekawie zaprojektowanym „oknem” na wewnętrzną galerię. Art Walk uruchomiony został w maju 2016 r. przez Ghelamco i Fundację Sztuka w Mieście, której misją jest upowszechnienie działań i projektów kulturalnych aktywizujących lokalne społeczności w przestrzeni ich zamieszkania. Galeria funkcjonuje w ramach placu Europejskiego - pierwszej tego typu przestrzeni miejskiej w najnowszej historii stolicy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY