REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wystawy polskiego designu w Europie, USA i Brazylii

  • Autor: PAP
  • 25 mar 2016 09:06
fot. Fotolia

Wystawami w Kolonii i Reykjaviku rozpoczął Instytut Adama Mickiewicza tegoroczną działalność na rzecz promocji polskiego designu na świecie. Kolejne prezentacje odbędą się w Mediolanie, Nowym Jorku, Londynie i Brazylii.

REKLAMA

Wystawy przygotowano w ramach programu promocji polskiego wzornictwa za granicą koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza, pod marką Culture.pl. Jak podkreślili organizatorzy programu podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie, wystawy "ugruntowują dobrą pozycję polskiego wzornictwa, zbudowaną dzięki regularnej obecności w miejscach kluczowych dla budowania marki projektowania, wymiany doświadczeń i nawiązywania relacji międzynarodowych".

Na początku kwietnia rozpocznie się wystawa polskiej sztuki podczas XXI Triennale Designu w Mediolanie. Prezentowana wystawa dotyczyć będzie dwóch kryteriów projektowania: estetyki i użyteczności. "Polska wystawa opowie o tym, że projektowanie poza tym, że wchodzi w relacje z całym spektrum współczesnych problemów, ma pewne cechy stałe: piękno i użyteczność" - tłumaczyła Magdalena Kochanowska, kuratorka wystawy "Piękno i pragmatyzm/ pragmatyzm i piękno".

Jak dodała, ekspozycję otwiera animacja autorstwa Tymka Borowskiego, zestawiająca ze sobą dwa sposoby działania: pierwszy skieruje odbiorców do wejścia na wystawę przez hasło "piękne", drugie skieruje ich do wejścia "pragmatyzm". Kochanowska podkreśliła, że ma to pokazać, że sztuka designu nie musi wybierać między estetyką a użytecznością, a może je w sobie łączyć. Wystawa będzie czynna od 2 kwietnia do 12 września.

Kolejne wydarzenia zaplanowano na maj - wówczas wystawa polskiego wzornictwa pojedzie do Nowego Jorku, gdzie odbywać się będzie festiwal WantedDesign. Wystawa "Pole Position" ma pokazać, że Polska należy do ważnych światowych marek w branży meblarskiej, a także w transporcie, ceramice, a nawet produkcji kurtek i śpiworów. Jak podkreślono, dla wielu renomowanych firm to właśnie projektowanie stanowi istotny aspekt modernizacji przedsiębiorstwa. Obok dużych firm pokażą się również mniej znane polskie marki.

W czerwcu odbędzie się także rozbudowana prezentacja polskiej kultury w Brazylii; zaprezentowane zostaną dokonania polskich twórców z zakresu designu, a także teatru, filmu, tańca. Punktem wyjścia dla twórców ekspozycji było odwołanie do wspólnego polsko-brazylijskiego dziedzictwa, zrodzonego dzięki związkom przedstawicieli obu kultur. Zespół kuratorski, składający się z polskich kuratorek Magdy Kochanowskiej i Ewy Solarz oraz Brazylijczyka Gabriela Patrocinio, podczas wystawy "Design Dialogue: Poland-Brazil" zestawi projektowanie graficzne i wzornictwo, ikony wzornictwa ze współczesnych designem oraz prace polskich i brazylijskich projektantów.

Widownia zobaczy m.in. dzieła z Polskiej Szkoły Plakatu, jak i prace współczesnych projektantów graficznych, m.in. Roberta Czajki, Małgorzaty Gurowskiej, Marta Ignerskiej, Dawida Ryskiego i Tyka Jezierskiego. Odbędą się dwie odsłony wystawy w dwóch najważniejszych muzeach w Brazylii: w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Rio de Janeiro (1-30 czerwca) oraz Muzeum Narodowym w Brasilii (1-30 listopada).Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY