REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wzornictwo i podzespoły, czyli udany mariaż techniki z designem

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 03 lut 2016 16:13
Wzornictwo i podzespoły, czyli udany mariaż techniki z designem
Electrolux Ergorapido

Współczesne projekty sprzętów codziennego użytku nie ograniczają się do mocnych podzespołów. Dużą część procesu tworzenia nowego produktu zabiera kreowanie wyglądu.

REKLAMA

Design, czyli sztuka wzornictwa swoje początki ma w epoce baroku. To wtedy architektura wzbogaciła się w wiele budowli, które do dzisiaj cieszą oko. Po rozpoczęciu projektowania budowli w atrakcyjny sposób, z czasem również sprzęty codziennego użytku zyskiwały przyjemny wygląd. Wzornictwo najdynamiczniej rozwinęło się na przełomie XIX i XX oraz w samym XX wieku. To wtedy odkrywano kolejne sprzęty, bez których obecnie nie wyobrażamy sobie życia, a te z poprzednich epok ulepszano i nadawano im atrakcyjniejszy kształt.

O tym, jak ważny jest design, najlepiej świadczą przykłady urządzeń, które na co dzień towarzyszą nam w domu. Pierwszy czajnik elektryczny, wynaleziony na przełomie XIX i XX wieku nijak ma się do dzisiejszych egzemplarzy. Obok niewątpliwego postępu technicznego, czyli np. możliwości podgrzania wody do konkretnej temperatury, obecny sprzęt można śmiało ustawić w centralnym miejscu kuchni. Podobnym przykładem rozwoju wzornictwa jest ekspres do kawy. Niegdyś ciężkie ekspresy były często atrakcyjnie wykańczane, ale przy tym zatracały nieco ze swojej użyteczności. Dzięki postępowi technicznemu i idącej z nim w parze ewolucji designu użytkowego, współczesne ekspresy do kawy nie tylko są nowoczesne, ale poręczne i pasujące do każdego z typów wnętrz, czy to mieszkań, czy biur...

Dobrym przykładem mariażu techniki z designem jest odkurzacz Electrolux Ergorapido z kryształami Swarovskiego. Przez lata postęp techniczny nie tylko udoskonalił silniki, rury, czy ssawki, ale na pomoc przyszło również wzornictwo. Dzięki temu odkurzacze zyskały wygląd, dzięki któremu mogły wyjść na światło dzienne. 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie





REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY