REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Z Wenecji do Kielc. Wernisaż wystawy o etyce budownictwa „Fair building”

 • Autor: PAP
 • 30 lis 2016 09:34
Z Wenecji do Kielc. Wernisaż wystawy o etyce budownictwa „Fair building”
XV Biennale Architektury w Wenecji fot. materiały prasowe

Krajowa odsłona wystawy „Fair building”, która reprezentowała Polskę na tegorocznym 15. Biennale Architektury w Wenecji, będzie od 9 grudnia pokazywana w Instytucie Designu w Kielcach. Ekspozycja przybliża potrzebę sprawiedliwego traktowania robotników budowlanych.

REKLAMA

Wystawa przygotowana przez architekta z Instytutu Designu (ID) Dominikę Janicką, zwyciężyła w konkursie organizowanym przez Zachętę - Narodową Galerię Sztuki na kuratorski projekt wystawy w pawilonie polskim, podczas weneckiego Biennale. Autorka we współpracy z Martyną Janicką i Michałem Gdakiem pokazała plac budowy, stawiając pytanie: "Dlaczego budynki nie mają znaku +fair trade+?". Ekspozycja była prezentowana w Wenecji przez pół roku, do 27 listopada.

Krajowa wersja projektu, który spotkał się z międzynarodowym uznaniem, będzie pokazywana w Kielcach od 9 grudnia. "Jako pierwsi w Polsce pokazujemy tę wystawę. Jest ważna nie tylko dlatego, że reprezentowała nasz kraj w Wenecji, ale dlatego, bo stawia ważne pytanie - czy fair building jest możliwy?" - podkreślał we wtorek podczas konferencji prasowej dyrektor Wzgórza Zamkowego, w ramach którego działa ID, Rafał Nowak.

"Jako pierwsi poruszyliśmy problem fair building, czyli sprawiedliwego traktowania pracowników. Jako pierwsi poruszaliśmy ten temat w świecie architektury, więc nasz pawilon w Wenecji i ta wystawa jest innowacją" - oceniła Dominika Janicka.

Przygotowując eskpozycję, jej autorzy na przełomie lutego i marca odwiedzili kilkanaście placów budowy w całej Polsce, gdzie rozmawiali z robotnikami. Spotykali się z nimi także w hotelach robotniczych, w których tymczasowo zamieszkują budowlańcy. "Zderzenie się z tym światem dało nam obraz nowego postrzegania pracy takich osób. Tak naprawdę jest to bardzo duże poświęcenie. Większość czasu przebywają poza domem, w delegacji, pracują wiele godzin w bardzo trudnych warunkach, a praca jest związana z bardzo dużym stresem. Muszą mieć też dużą wytrzymałość fizyczną" - opisywał Gdak.

Konferencję prasową poświęconą wystawie zorganizowano przed siedzibą ID - przy lekkim mrozie, zimnym wietrze i prószącym śniegu. "Wybraliśmy to miejsce, ponieważ możemy trochę odczuć w jakich warunkach pracują robotnicy budowlani. Niezależnie czy jest minus 10 czy plus 30 stopni, muszą to robić. Chcieliśmy w ten sposób pokazać jeden z aspektów ich pracy. Te warunki nie są na pewno najbardziej uciążliwą rzeczą, bo robotnicy muszą walczyć z wieloma nadużyciami, które przedstawiamy na wystawie" - dodała Janicka.

Na potrzeby wystawy "Fair building" zostanie zaaranżowana cała przestrzeń Galerii Głównej instytutu. "Ekspozycja będzie podzielona na dwie części: jedna będzie obrazowała ciężką pracę robotników, ich środowisko, a druga - architekturę, jak my ją widzimy, już czystą" - wyjaśniała kuratorka wystawy.

Na wystawie znajdą się m.in. infografiki mówiące o skali nadużyć wobec robotników, także traktujące o problemach, jakie występują w budownictwie. Znajdą się też opisy, jak może działać "fair building". Na potrzeby projektu powstał także film, który na placach budowy kręcili sami robotnicy.

Autorzy ekspozycji nie koncentrują się na szukaniu winnych nadużyć zachodzących na różnych etapach powstawania budynku. Jak podkreślają, na wystawie "tworzą przestrzeń do zastanowienia się nad tym, jak sprawić, by ten proces był nie tylko efektywny, ale i sprawiedliwy".

Ekspozycję będzie można oglądać w Kielcach do 17 lutego. Wg autorów, zainteresowanych jej pokazywaniem jest kilka światowych galerii.

Instytut Designu działa w Kielcach od 2012 r. Promuje design i nowatorskie przedsięwzięcia z nim związane. Inicjuje współpracę różnych środowisk zainteresowanych wzornictwem - ekspertów i twórców designu, instytucji edukacyjnych i projektowych, a także przedstawicieli biznesu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY