REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zakupy to za mało

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 01 mar 2018 09:00
Zakupy to za mało
fot. Martyna Rudnicka
Zakupy to za mało
Zakupy to za mało
Zakupy to za mało
Zakupy to za mało
Zakupy to za mało
Zakupy to za mało
Zakupy to za mało
Zakupy to za mało
Zakupy to za mało
Zakupy to za mało
Zakupy to za mało
Zakupy to za mało
Zakupy to za mało

Galeria Hetmańska w Białymstoku to projekt pracowni Katarzyny Jeske-Jonkisz - Jeske Design+. Inwestor postawił przed architektką nie lada wyzwanie: stworzyć centrum rodzinne, w którym klienci będą chcieli spędzać czas, nie tylko w trakcie zakupów. Czy się udało?

REKLAMA

Każde centrum handlowe dąży do wypracowania wyraźnej tożsamości. Wpływ na nią ma nie tylko lista najemców, ale także przestrzeń wspólna: food courty czy strefy relaksu. Zarządcy centrów handlowych coraz lepiej zdają sobie sprawę, że to właśnie z ich pomocą mogą wyróżnić się na tle konkurencji. Dlatego też poświęcają im osobną uwagę i budżet.

- W tworzeniu wyrazistego charakteru miejsca niezastąpiony okazuje się design - twierdzi Robert Pełka, prezes firmy Marro, specjalizującej się w realizacjach dla centrów handlowych. - Często mylony z dobrze wyglądającymi gadżetami, potrafi spełniać dużo bardziej poważną rolę. Jeśli o przestrzeni, meblach czy przedmiotach mówimy, że są dobrze zaprojektowane, oznacza to, że spełniają nasze potrzeby i oczekiwania. Dlatego kluczem do stworzenia nowoczesnego centrum handlowego jest dobre poznanie i zrozumienie grupy docelowej.

Każdy znajdzie dla siebie miejsce

Dobrym przykładem jest Galeria Hetmańska w Białymstoku zaprojektowana przez autorską pracownię Katarzyny Jeske-Jonkisz: Jeske Design+. - Inwestorowi zależało na tym, żeby klienci czuli się możliwie jak najlepiej, a także, aby wnętrza odzwierciedlały idee i koncept założeń sieci O’shopping (centrum rodzinne, w którym każdy znajdzie dla siebie miejsce) - mówi Katarzyna Jeske-Jonkisz, autorka projektu. - Galeria miała nie zamykać się jedynie na strefie zakupowej i restauracyjnej. Rewitalizacja istniejącej części oraz projekt nowej, dużej strefy miały za zadanie zwiększyć ilość i różnorodność najemców, a praca naszej pracowni miała sprawić, aby każdy fragment galerii oferował ciekawe strefy rozkładając równomiernie klientów - dodaje.

Z myślą o dzieciach i… zwierzętach

Realizacja pokazuje, że standardem są już multimedialne strefy coworkingowe, czy wyspy relaksu. Oba elementy są dosłownym odzwierciedleniem czasów, w jakich żyjemy. Dzisiaj odwiedzamy centra handlowe nie tylko w celach zakupowych. Przychodzimy tu, żeby przyjemnie spędzić czas, spotykać się ze znajomymi, wspólnie zjeść dobry posiłek albo popracować w przestrzeni coworkingowej. Często towarzyszą nam dzieci (stąd obecność coraz bardziej interaktywnych, zaprojektowanych z myślą o edukacji estetycznej od najmłodszych lat placów zabaw), a nawet zwierzęta (w Hetmańskiej na czworonogów czekają miski z wodą i oryginalne budy dające schronienie przed słońcem). Co ciekawe, strefa dziecięca została przyjęta z ogromnym entuzjazmem zarówno przez dzieci, jak i przez rodziców. - Większość elementów powstała z inspiracji fauną i florą okolic Białegostoku. To one są właśnie tematem przewodnim gier i dekoracji strefy „kids play”. Z kolei z myślą o starszych dzieciach i młodzieży zaprojektowaliśmy stoły multimedialne z grami - opowiada architekt Jeske-Jonkisz. Inspiracje tradycją i kulturą okolic Białegostoku znalazły przełożenie na kolorystykę i kształty nie tylko w strefie dla najmłodszych - te motywy są dobrze widoczne w różnych częściach centrum handlowego.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY