REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

13 lat temu Zaha Hadid otrzymała nagrodę Pritzkera. Google uhonorowało architektkę

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 01 cze 2017 09:21
13 lat temu Zaha Hadid otrzymała nagrodę Pritzkera. Google uhonorowało architektkę

W 2004 roku pochodząca z Iraku architektka jako pierwsza kobieta zdobyła nagrodę Pritzkerka, uznawaną za Nagrodę Nobla branży projektowej. W rocznicę tego wydarzenia, i rok po śmierci Hadid, Google przypomniało postać architektki.

REKLAMA

Google Doodle to sposób w jaki największa wyszukiwarka świata przypomina, edukuje albo bawi użytkowników. 31 maja, w rocznicę przyznania nagrody Pritzkera dla Zahy Hadid wszyscy użytkownicy wyszukiwarki mogli łatwo poznać jej historię.

 

Zaha Hadid była architektem znanym na całym świecie, nie tylko z powodu śmiałych realizacji, ale również z wytężonej pracy akademickiej. Każdy z jej dynamicznych i innowacyjnych projektów opierał się na ponad trzydziestu latach rewolucyjnych eksperymentów i badań w dziedzinie architektury, projektowania i urbanistyki. Znakiem charakterystycznym projektów Zahy Hadid jest złożona, geometryczna, często zaokrąglona forma. Oprócz budynków, jej dorobek obejmuje projekty mebli, butów czy biżuterii.

Zaha Hadid była laureatką Nagrody Pritzkera z 2004 roku i dwukrotną zdobywczynią nagrody Stirlinga z 2010 i 2011 roku. W zeszłym roku Royal Institute of British Architects (RIBA) przyznał jej Royal Gold Medal. Tym samym była pierwszą kobietą architekt w historii z tak prestiżowym wyróżnieniem.

Zaha Hadid zmarła nagle 31 marca 2016 r., w wieku 65 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY