REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

7m2 - przegląd młodego pokolenia śląskich architektów na 4DD

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 sty 2016 15:41
7m2 - przegląd młodego pokolenia śląskich architektów na 4DD
Fot. Shutterstock

Podczas 4 Design Days będzie można zwiedzać wystawę „7m2 - Przegląd młodego pokolenia śląskich architektów", której kuratorem jest Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury, twórca Furheart gallery.

REKLAMA

Przygotowaniem wystawy „7m2 - Przegląd młodego pokolenia śląskich architektów” zajmują się architekci z pracowni ​Dyrda Fikus Architekci, NAS-DRA Design and Research Agenda, kolektyw projektowy Musk, ROBOTA, Menthol Architekci, a także Grzegorz Layer i Katarzyna Furgalińska.

Wystawa będzie otwarta podczas 4 Design Days w Katowicach, a jej kuratorem jest krytyk architektury Marcin Szczelina.

Śląsk od zawsze miał szczęście do dobrej architektury. Po wojnie powstały tu jedne z najwybitniejszych budynków PRL-u: brutalistyczna hala dworca kolejowego (niestety barbarzyńsko wyburzona w 2011 roku), Spodek, czyli hala widowiskowo-sportowa stojąca przy rondzie im. generała Jerzego Ziętka czy jedno z najlepszych modernistycznych osiedli mieszkaniowych – osiedle Tysiąclecie, projektu tandemu Buszko i Franta. To tutaj mieszkają i tworzą architekci, których projekty wpisały się na trwałe w historię współczesnej architektury - Medusa Group, Robert Konieczny, Tomasz Konior czy Jojko + Nawrocki.

Gdy Warszawa wciąż boryka się z olbrzymią pustką wokół swojej ikony, mniej bądź bardziej lubianego Pałacu Kultury i Nauki – w tym samym czasie stolica Górnego Śląska przemienia swoje centrum w prawdziwy wysyp architektonicznych ikon. Region po trudach transformacji gospodarczej, borykające się ze stereotypowym obrazem przemysłowego, zapylonego molocha – właśnie przez architektoniczne i kulturalne inwestycje chce odmienić swój wizerunek.

Wystawa 7m2 to próba przyjrzenia się najmłodszemu pokoleniu śląskich architektów. Każdy zaproszony przez nas architekt dostał do dyspozycji mkw. powierzchni galerii, gdzie w dowolnej formie, ma pokazać, to co najbardziej istotne w przyjętej praktyce projektowej. Z jakimi problemami zmagają się młodzi architekci, jak wygląda dorobek architekta po kilku latach od ukończenia studiów - to niektóre z pytań, na jakie spróbujemy odpowiedzieć podczas trwania wystawy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY