REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Andy Warhol pomiędzy sztuką a popkulturą

  • Autor: humanmag.pl
  • 15 lut 2017 09:40
Andy Warhol pomiędzy sztuką a popkulturą
Andy Warhol, Self-Portrait, 1986, The Andy Warhol Museum, © The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc.

Fascynował się celebrytami, kulturą konsumpcji i mechaniczną produkcją. Wszystko to można odnaleźć właśnie w jego sztuce – trochę z wyższych sfer, ale przy okazji niezwykle bliskiej i dostępnej dla wszystkich. Marilyn Monroe obok puszki zupy Campbell’a? U Warhola wszystko było możliwe i istniało na tych samych prawach.

REKLAMA

Jeśli chcesz wiedzieć wszystko o Andy Warholu, popatrz na to, co najbardziej oczywiste: na moje obrazy, filmy i na mnie. Tam właśnie jestem. I nie ma nic poza tym. To słowa samego Warhola. I rzeczywiście – nawet patrząc przez pryzmat „chowania się” za charakterystyczną srebrną peruką (artysta zaczął dość wcześnie łysieć) – trudno wątpić w szczerość tego, co prezentował w swoich pracach oraz życiu. Tworzył bowiem tak jak chciał, bez względu na oczekiwania innych, krytykowany przez tych, dla których sztuka oznaczała mistyczne przeżycia, katharsis. Wydaje się, że tworzył tak, jak żyło się w czasach, na które przypada największy rozkwit jego popularności – w pogmatwanych latach 60. XX wieku. Dekadzie rozkwitu muzyki rockowej, wolności seksualnej, narkotyków i rozbuchanego amerykańskiego konsumpcjonizmu.

Kluczem do zrozumienia fenomenu Andiego Warhola, a przede wszystkim jego wyjątkowego uznania dla kultury popularnej, jest – jak wskazują biografowie artysty – jego pochodzenie. Wyrósł bowiem z klasy robotniczej. Warhol urodził się w 1928 roku w Pittsburgu w Pensylwanii, jako najmłodsze dziecko czechosłowackich emigrantów. Mały Andy już od najmłodszych lat przejawiał zdolności plastyczne, które dodatkowo pielęgnowała w nim jego matka. W 1949 roku ukończył ilustratorstwo na Carnegie Institute of Technology. Zaraz potem, w poszukiwaniu pracy, przeniósł się do Nowego Jorku. Szybko zasłynął jako utalentowany ilustrator magazynów i reklam.

Lata 50. XX wieku to czas, w którym Nowy Jork stał się światową stolicą sztuki nowoczesnej. To właśnie ona szczególnie inspirowała młodego Warhola. Prace takich twórców, jak Jasper Johns, Robert Rauschenberg, Richard Hamilton czy Roy Lichtenstein, były dla niego pewnego rodzaju objawieniem, jeśli chodzi o świadome zacieranie granic pomiędzy sztuką wysoką a popkulturą.

Przeczytaj więcej: Andy Warhol: 15 minut sławy

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY