REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Architekci i Brexit?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 04 sie 2016 19:01
Architekci i Brexit?
Fot. Shutterstock

Brexit może uderzyć nie tylko w gospodarkę Wielką Brytanię. Wielkie obawy mają m.in. architekci stowarzyszeni w RIBA (The Royal Institute of British Architects).

REKLAMA

Jak tłumaczą w oficjalnym piśmie architekci z RIBA, branża architektoniczna to dla Wielkiej Brytanii bardzo ważny segment działalności. W 2014 roku jej wartość oszacowano na 4,33 mld funtów. Bardzo ważny jest w tym eksport, który wyniósł wówczas 451 mln funtów. Oznacza to, że wahania ekonomiczne po referendum, mogą bardzo negatywnie przyczynić się na firmy architektoniczne z Wielkiej Brytanii.

Jak rozwiązanie podane jest większe wsparcie ze strony rządu i Banku Anglii. Chodzi tu m.in. o dostęp do finansowania i kredytów, a także wsparcie inwestorów, którzy chcą budować nowe obiekty.

Drugim z wyzwań jest zachowanie dobrego wykształcenia i otwartości na innowacje. Przykładowo, masowo w Wielkiej Brytanii wykorzystywany jest BIM, a lokalni architekci należą do światowej czołówki jeśli chodzi o użycie drukarek 3D. To przyciąga specjalistów z innych krajów. Co roku do organizacji Architects Registration Board zapisuje się 500 architektów z różnych krajów Unii Europejskiej. Brexit może bardzo negatywnie wpłynąć na ten trend. Brak młodych, obiecujących architektów uderzy w innowacyjność branży.

Inny problem wynika z materiałów niezbędnych do projektowania i realizacji nowych konstrukcji. Aż 64 proc. wszystkich produktów jest importowana z innych krajów. Wyjście z organizacji, nałożenie ceł i wzrost innych kosztów może poważnie uderzyć w cały rynek deweloperski, a przez to w sytuację architektów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY