REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Architektura. Druga pasja Andrzeja Wajdy

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 lut 2018 14:00
Architektura. Druga pasja Andrzeja Wajdy
fot. mat. prasowe
Architektura. Druga pasja Andrzeja Wajdy
Architektura. Druga pasja Andrzeja Wajdy
Architektura. Druga pasja Andrzeja Wajdy
Architektura. Druga pasja Andrzeja Wajdy
Architektura. Druga pasja Andrzeja Wajdy

Nie wszyscy wiedzą, że Andrzej Wajda kochał nie tylko film i reżyserię, ale również architekturę. Warto pamiętać, że był propagatorem kultury Japonii i Dalekiego Wschodu w Polsce. To z jego inicjatywy powstało w latach 1994-2015 w Krakowie pięć budynków dla kultury: Muzeum Manggha, Szkoła języka japońskiego, Pawilon herbaciany z ogrodem japońskim, Pawilon „Wyspiański 2000” na pl. Wszystkich Świętych i Galeria Europa Daleki Wschód – aneks Muzeum Manggha. Już 16 lutego br. podczas 4DD będzie miała miejsce premiera filmu „Idea jest najważniejsza – architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy”.

REKLAMA

Wpływ Andrzeja Wajdy na polską architekturę był ogromny. Kilka budynków nie powstałoby gdyby nie jego zaangażowanie. Wajda był zafascynowany kulturą japońską, zależało mu, żeby była ona bardziej widoczna w Polsce. A wszystko zaczęło się ponad 70 lat temu kiedy młody Andrzej Wajda  zobaczył kolekcję sztuki japońskiej ze zbiorów Feliksa Jasieńskiego. Musiał chwilę poczekać, aż do 1987 r. kiedy to otrzymał Nagrodę Kioto. Właśnie wtedy wraz z żoną Krystyną Zachwatowicz postanowił ją przeznaczyć na realizację tego marzenia. Rozpoczął swoje starania o powstanie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Założył Fundację Kyoto-Kraków, której celem było pozyskanie funduszy na budowę obiektu. Projekt koncepcyjny zgodził się dla Fundacji wykonać Arata Isozaki, z którym pracował Krzysztof Ingarden.   W 1994 roku nad brzegiem Wisły w Krakowie uroczyście otwarto Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, budynek idealnie wpisuje się w otoczenie i do dzisiaj robi wrażenie.

Andrzej Wajda w trakcie prac nad projektem bardzo się nim interesował i brał w nim udział, bowiem miał świetną wyobraźnię przestrzenną i rozumiał sposób w jaki architektura oddziałuje na człowieka. Potrafił też za pomocą szkiców wyrazić swoje propozycje związane z formą budynku. Prowadził za pomocą szkiców dialog z architektami. Był też bardzo zainteresowany postępami budowy, często przychodził na plac budowy. Budynek powstał w półtora roku, to był rekord w tamtym czasie. Ostateczny efekt zrealizowanego budynku–fali zachwycił Andrzeja Wajdę!

Krakowskie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha po ponad dwudziestu latach działalności doczekało się aneksu wystawowego, dzięki któremu możliwe jest pokazanie większej ilości dzieł sztuki będących w muzealnych zbiorach. Dotychczasowa ekspozycja skupiała się na sztuce japońskiej, teraz dzięki nowej przestrzeni wystawowej zwiedzający będą mieli też okazję zetknąć się ze sztuką pozostałych krajów Dalekiego Wschodu.

Idea jest najważniejsza

Przyjaźń Krzysztofa Ingardena i Andrzeja Wajdy doprowadziła do powstania filmu dokumentalnego. Wyjątkowo to nie Wajda był reżyserem a głównym – obok architektury, bohaterem filmu. Film „Idea jest najważniejsza – architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy” przybliża nam nieznane oblicze Andrzeja Wajdy jako entuzjasty architektury, inspiratora odważnych zmian w przestrzeni publicznej Krakowa i propagatora w Polsce kultury Japonii i Dalekiego Wschodu. To spotkanie z architektem Krzysztofem Ingardenem w 1987 r. stało się początkiem wieloletniej kreatywnej współpracy i inspiracją do powstania filmowego dokumentu.Rekomendowane dla Ciebie
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY