REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Arne Jacobsen - architekt, który wyprzedzał swoje czasy

  • Autor: humanmag.pl
  • 04 kwi 2016 12:26
Arne Jacobsen - architekt, który wyprzedzał swoje czasy
Arne Jacobsen, fot. humanmag.pl

Arne Jacobsen (1902-1971) zawsze myślał o swojej pracy w sposób kompletny. Jeden z jego wczesnych projektów nadesłanych na konkurs „Dom przyszłości” zakładał wybudowanie domu o spiralnej konstrukcji ze szkła i betonu. Był rok 1929, Jacobsen konkurs wygrał i natychmiast został okrzyknięty ultranowoczesnym projektantem.

REKLAMA

Był jednym z najbardziej wpływowych duńskich projektantów i architektów XX wieku. Zarówno jego budynki, jak i produkty, które stworzył, łączą modernistyczne koncepcje z nordyckim umiłowaniem natury. Do dziś jego projekty można śmiało nazywać nowoczesnymi. Może właśnie dlatego współcześni mu krytycy sztuki i architektury, nie do końca rozumieli idee, którymi rządził się świat Arne Jacobsena.

To zamiłowanie do dopracowania projektu w najmniejszych szczegółach widać także w wielu innych jego pracach. Projektując kąpielisko Bellevue w Klampenborg, stworzył nie tylko całe przestrzenne założenie tego miejsca. Zaprojektował także wieżyczki dla ratowników, kioski oraz przebieralnie. Uwzględnił również projekt biletów i uniformów dla personelu. W przypadku hotelu SAS Royal w Kopenhadze, Arne Jacobsen stworzył nie tylko samą bryłę budynku, ale również meble, wyposażenie hotelu, ceramiczne popielniczki sprzedawane w sklepie z pamiątkami, sztućce, a także autobusy dowożące na lotnisko hotelowych gości. To właśnie przy pracy nad SAS Royal powstały projekty klasyków wzornictwa użytkowego XX wieku: foteli Swan i Egg. Z ciekawostek warto dodać, że zaprojektowane na użytek hotelu sztućce wpadły w oko samemu Stanleyowi Kubrickowi, który wykorzystał je w scenografii do swojego kultowego obrazu „2001: Odyseja kosmiczna”.

Jednak nie wszyscy reagowali tak entuzjastycznie na projekty Jacobsena. Uważano je za zbyt nowoczesne i burzące zastany krajobraz miejski.

Chociaż Arne Jacobsen nigdy nie czuł się designerem, a wyłącznie architektem, poza Danią znany jest głównie ze swoich projektów mebli. Współtworzył je niezmiennie od 1934 r. z duńską marką Fritz Hansen. Podobnie przywiązany był do współpracy z firmą Louis Poulsen, z którą tworzył oświetlenie. Był także współwłaścicielem marki Vola, producenta armatury, której zawdzięczamy powstanie jednego z pierwszych modeli baterii podtynkowych.

Więcej dowiecie się na humanmag.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY