REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Budynki legendarnej Fabryki Broni Łucznik w Radomiu na sprzedaż. Jest trzeci przetarg

  • Autor: (PAP) ilp/ maro/
  • 09 cze 2017 15:13
Budynki legendarnej Fabryki Broni Łucznik w Radomiu na sprzedaż. Jest trzeci przetarg
Wikimedia Commons / fotopolska.eu / Rafał T

Za 7,5 mln zł chce sprzedać historyczne obiekty Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu Radomskie Centrum Innowacji i Technologii. To już trzeci przetarg na sprzedaż nieruchomości. Oferty będą przyjmowane do 10 lipca.

REKLAMA

Stary budynek legendarnej, radomskiej fabryki stoi niewykorzystany od trzech lat. Zakład w 2014 r. przeprowadził się do nowej siedziby na obrzeża Radomia.

 Sebastian Murawski, prezes Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii, które sprzedaje obiekty, powiedział, że w poprzednim przetargu było zainteresowanie budynkiem, pojawiły się zapytania, oglądano fabrykę, ale oferty kupna nikt nie złożył.

Cena wywoławcza od początku jest taka sama - 7,5 mln zł, i wynika z operatu szacunkowego nieruchomości.

Na sprzedaż oferowany jest liczący ponad 90 lat trzypiętrowy budynek główny o powierzchni użytkowej blisko 25 tys. mkw. oraz m.in. pięć jednopiętrowych przybudówek, budynek stacji trafo i dawnej hartowni. Cały teren ma powierzchnię blisko 18 tys. mkw.

Budynek główny fabryki powstał w 1925 roku. Obok niego wybudowano także kotłownię i polerownię, strzelnicę, studnię artezyjską, wieżę ciśnień, domy robotnicze, dom majstrów, dom urzędniczy, łaźnię i magazyn objętościowy. W 1927 roku fabryka zakończyła budowę większości obiektów. 22 kwietnia, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, zakład otrzymał nazwę Fabryka Broni i przeszedł pod zarząd Państwowych Wytwórni Uzbrojenia.

W okresie międzywojennym w Radomiu produkowano broń strzelecką powtarzalną, początkowo głównie karabiny (kb) Mausera wz. 1898, kal 7,9 mm. Z czasem na bazie tego karabinu powstały konstrukcje karabinka (kbk) Mausera wz. 98 oraz wz. 29. Od 1936 r. wytwarzano karabiny długie wz. 98a, które we wrześniu 1939 roku był podstawowym indywidualnym uzbrojeniem strzeleckim żołnierza polskiego.

W roku 1935 w radomskiej fabryce uruchomiono seryjną produkcję legendarnych pistoletów VIS. Do wybuchu wojny Fabryka Broni dostarczyła Ministerstwu Spraw Wojskowych blisko 40 tys. sztuk tej broni.

Po II wojnie światowej nazwę fabryki zmieniono na Zakłady Metalowe Łucznik im. generała "Waltera". W 2000 r. ogłoszono upadłość zakładu. W tym czasie została zawiązana spółka pod nazwą Fabryka Broni "Łucznik". Dwa lata później weszła ona w skład grupy kapitałowej BUMAR, zrzeszającej firmy polskiego przemysłu obronnego. Obecnie Fabryka Broni jest częścią holdingu Polska Grupa Zbrojeniowa. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY