REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Co inspiruje Marcela Wandersa?

  • Autor: PropertyDesign.pl / Mesmetric / Ryneklazienek.pl
  • 14 wrz 2016 08:26
Co inspiruje Marcela Wandersa?
fot. Marcel Wanders
Co inspiruje Marcela Wandersa?
Co inspiruje Marcela Wandersa?
Co inspiruje Marcela Wandersa?
Co inspiruje Marcela Wandersa?
Co inspiruje Marcela Wandersa?
Co inspiruje Marcela Wandersa?
Co inspiruje Marcela Wandersa?
Co inspiruje Marcela Wandersa?
Co inspiruje Marcela Wandersa?
Co inspiruje Marcela Wandersa?

Design to jedna z najlepszych rzeczy, które człowiek mógł zrobić dla dobra społeczności - mówi Marcel Wanders, jeden z najbardziej uznanych i liczących się dziś w świecie designu holenderskich projektantów. Warto przyjrzeć się temu idealiście, którego credo stanowią miłość, pasja i poezja.

REKLAMA

The New York Times nazwało go „Lady Gagą światowego designu”, Business Week wyróżnił go tytułem Europe's ’25 leaders of change, Elle Decoration przyznało mu tytuł Designera Roku. Niektórzy zwą go Elvisem Presleyem wzornictwa. Marcel Wanders zaliczany jest do największych ikon designu naszych czasów. Wszystko co tworzy wzbudza emocje i jest obecne w prawie każdej dziedzinie naszego życia.

- Jako projektanci powinniśmy reprezentować społeczeństwo i ich marzenia, a nie maszyny i anachroniczne dogmaty polityków. Musimy przeciwstawić się przemysłowi, aby ten podążał za nami, a nie był naszym przewodnikiem - mówi twórca.

W jego projektach można dostrzec odważną zabawę formą, prowokację i żart sytuacyjny. Tworzy przedmioty piękne, a jednocześnie zaskakujące. W pierwszej chwili trudno sobie wyobrazić, że biały, koronkowy fotel misternie wydziergany szydełkiem (Crochet chair) jest tak naprawdę funkcjonalnym przedmiotem użytkowym.

Marcel Wanders w swoich pracach puszcza do odbiorców „oko”, licząc na ich poczucie humoru. Wyznaje zasadę, że dobry design jest kwestią miłości. I w tym wypadku artysta nie myli się, bo konsumenci kochają go –  a także jego projekty oraz spojrzenie na świat, które poprzez nie przekazuje. Nie stara się na siłę akcentować funkcji projektowanych przedmiotów, ale przede wszystkim zależy mu na ich pięknie i formie. Twierdzi, że zanim cokolwiek kupimy, musi nas zachwycić, zaintrygować, przyciągnąć wzrok. Dopiero później zastanawiamy się czy jest to wygodne i czy nam się przyda. Wanders nie bagatelizuje jednak potrzeby ergonomii i funkcjonalności swoich dzieł. Każde z nich jest dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, bo on sam jest perfekcjonistą.

- Wierzę w design. Design to jedna z najlepszych rzeczy, które człowiek mógł zrobić dla dobra społeczności. Wierzę, że potrzebujemy postępu, aby czuć się ważni, aby czuć, że żyjemy. W życiu chodzi o zmianę, a jeśli kreujemy nowe rzeczy, wtedy poświęcamy się tej najważniejszej dla ludzkiej istoty kwestii. Jeżeli życie, które prowadzę jest inspirujące dla innych, to z pewnością mogę nazwać je sensownym - wyznaje.

Urodził się w niewielkim holenderskim miasteczku Boxtel i ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Arnhem w 1988 r. Był jednym z założycieli grupy projektowej Droog Design w Amsterdamie w 1995 r. a już rok później świat o nim usłyszał i zachwycił się jego dziełem.

Sława Marcela Wandersa rozpoczęła się od projektu krzesła Knottet Chair na potrzeby Droog Design, które zostało wykonane ze wzmacnianego żywicą epoksydową, misternie powiązanego w węzły sznurka. Stworzył przedmiot z pozoru niemożliwy do wykonania, czym zaskoczył cały świat. Po tym wydarzeniu jego kariera nabrała rozmachu.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY