REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Co wiecie o architekturze Le Corbusiera? Mija 50. rocznica jego śmierci

  • Autor: PAP
  • 27 sie 2015 09:02
Co wiecie o architekturze Le Corbusiera? Mija 50. rocznica jego śmierci
Siedziba ONZ w Nowym Jorku, fot. flickr.com, Krzysztof Belczyński

Złotym okresem Le Corbusiera były lata powojenne, do końca lat 50. uznawano go za guru. Obecnie trwa renesans tego twórcy - mówi dr Michał Wiśniewski z Fundacji Instytut Architektury. W czwartek mija 50. rocznica śmierci "papieża awangardowej architektury", projektanta gmachu ONZ w Nowym Jorku.

REKLAMA

Le Corbusier sformułował pięć zasad modernistycznej architektury.

Dr Michał Wiśniewski: Składają się one na koncepcję architektoniczną Le Corbusiera, która narodziła się jeszcze w latach 20.

Punkt 1. to konstrukcja budynku na żelbetonowych słupach. Punkt 2. - wolny plan. Punkt 3. - wolna elewacja, niezależna od konstrukcji nośnej budynku. Punkt 4. - to okna pasmowe (wstęgowe), zapewniające dobre oświetlenie wnętrza. Punkt 5. - to płaski dach z tarasem rekreacyjnym.

Te pięć punktów przyświecało awangardzie architektonicznej Francji, Niemiec i wielu innych krajów świata, w tym także Polski.

A jakie były jego poglądy na urbanistykę?

Dr M.W.: Zostały one opisane w Karcie Ateńskiej, na IV Międzynarodowym Kongresie Architektury Nowoczesnej (CIAM) w 1933 roku.

Głównym założeniem Karty Ateńskiej był podział miasta na strefy. Strefa mieszkaniowa była oddzielona od strefy przemysłowej i usługowej. Pomiędzy strefami miał działać transport publiczny. Karta Ateńska formułowała postulat odejścia od zabudowy kwartałowej, sprzyjającej rozprzestrzenianiu się chorób, w tym głównie gruźlicy, która w latach międzywojennych była problemem społecznym. W Karcie opisano potrzebę budowania samodzielnych, wolnostojących budynków z mieszkaniami, które będą dobrze oświetlone i wentylowane. Istotną rolę odegrały tu tereny zielone przeznaczone dla rekreacji. Zieleń miała wypełniać przestrzeń pomiędzy budynkami.

Przykładem realizacji postulatów Karty Ateńskiej jest Unite d'Habitation (jednostka mieszkalna) w Marsylii, projekt Le Corbusiera ukończony w 1952 roku.

Jakie są najsłynniejsze realizacje Le Corbusiera?

Dr M.W.: Wymieniłem już jednostkę mieszkalną w Marsylii. Zbudowano ją po drugiej wojnie światowej, z myślą o francuskich urzędnikach państwowych. Le Corbusier planował, że podobne obiekty powstaną w każdym departamencie Francji. Podobne jednostki zbudowano w Briey i w Berlinie Zachodnim. Z okresu międzywojennego warto wymienić m.in. willę Savoye w Poissy.

Istotne realizacje z lat 50. to gmach ONZ w Nowym Jorku, budynki użyteczności publicznej w Czandigarh w Indiach oraz kaplica w Ronchamp i klasztor dominikanów oraz kościół Sainte Marie de La Tourette.

Wiele osób mylnie kojarzy architekturę modernistyczną Le Corbusiera z "białym sześcianem". Tymczasem wprowadzał on linie faliste, jak w kaplicy w Ronchamp. Le Corbusier zajmował się także malarstwem, a w swoich projektach operował kolorem, elewacje nie zawsze były białe, jednolite.

Jak odbierano poglądy Le Corbusiera w ubiegłym stuleciu i jak odbiera się je dziś?

Dr M.W.: Uznawano go za wielki autorytet już w latach 20. XX wieku. Traktowano jak bohatera awangardy, nazywano wręcz "papieżem awangardowej architektury". Bez wątpienia nadawał jej ton. Miał ogromny talent polemiczny, poza pracą nad projektami architektonicznymi i urbanistycznymi wiele pisał i publikował, napisał 40 książek.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY