REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Coming Out - wystawa najlepszych prac studentów warszawskiej ASP

  • Autor: PAP
  • 25 lis 2016 09:52
fot. pixabay.com

Inauguracja VIII edycji wystawy Coming Out, prezentującej 36 najlepszych prac dyplomowych studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych odbędzie się we wnętrzach kamienicy hr. Raczyńskiego przy placu Małachowskiego 2.

REKLAMA

Wystawa Coming Out - Najlepsze Dyplomy ASP, wydarzenie promujące młodą sztukę, jest dorocznym, nieformalnym spotkaniem twórców: uznanych artystów - pedagogów oraz absolwentów i studentów warszawskiej ASP. Na wystawie eksponowane są dyplomy z dziewięciu wydziałów - Malarstwa, Rzeźby, Grafiki, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Architektury Wnętrz, Wzornictwa, Sztuki Mediów, Scenografii oraz Zarządzania Kulturą Wizualną.

Prezentowanych jest 36 prac - obrazy, plakaty, rzeźby, grafiki, prezentacje multimedialne, filmy, zdjęcia, książki, projekty architektoniczne i wzornicze. "Jest to wybór dokonany przez radę wydziału spośród około 200 prac dyplomowych, jakie każdego roku powstają i są bronione przez studentów Akademii" - powiedział PAP prof. Paweł Nowak, pełnomocnik rektora ds. artystycznych i kurator wystawy.

"Naszą główną ideą jest prezentacja twórczości najzdolniejszych studentów poza murami Akademii, w miejscach, na co dzień niezwiązanych ze sztuką. Jest to symboliczne wyjście poza uczelnię młodych twórców, którzy w zasadzie już w czasie studiów rozpoczęli swoje kariery, ale teraz już są dojrzałymi i odpowiedzialnymi za siebie artystami - powiedział prof. Nowak. - W tym roku, po raz trzeci pokaz odbędzie się w pięknej, surowej przestrzeni kamienicy hr. Raczyńskiego przy placu Małachowskiego 2".

Według prof. Nowaka, który jest inicjatorem wydarzenia, bogactwo prezentowanego materiału przyciąga publiczność z różnych środowisk i daje możliwość nawiązania współpracy między młodymi twórcami a przedstawicielami galerii, agencji reklamowych czy kolekcjonerów. Ogromna popularność wystawy przyczynia się do rozwoju polskiej sztuki współczesnej, pomaga w kreowaniu przyszłych trendów, ale przede wszystkim ułatwia młodym artystom zawodowy start.

"Inicjatywa ta jest gestem Uczelni wobec swoich wychowanków, pomocną dłonią wyciąganą na samym początku ich kariery. To wspaniała i niepowtarzalna okazja promowania młodych talentów, pokazywania ich szerokiemu gronu odbiorców, stwarzanie szansy do nawiązania ważnych i rozwojowych kontaktów" - zaznaczył we wstępie do katalogu towarzyszącego wystawie prof. Adam Myjak, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Pokaz jest głosem młodego pokolenia artystów. "To, co mnie najbardziej interesuje - podkreślił prof. Nowak - to sposób, w jaki najmłodsza generacja wyraża swoje doświadczenie, swoje widzenie świata, swoją odpowiedź na rzeczywistość. Czy ta odpowiedź jest ciekawa, dramatyczna czy może oderwana od rzeczywistości, można będzie przekonać się na wystawie".

Tradycyjnie zarówno projekt ekspozycji, jak i projekt katalogu wykonane są przez absolwentów naszej uczelni. W katalogu oprócz części albumowej zamieszczona jest także lista absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie 2016, a także zawarte są wypowiedzi studentów i profesorów - promotorów prac dyplomowych.

W dniu otwarcia wystawy odbędzie się gala, podczas której zostaną wręczone nagrody dla najlepszych studentów i ogłoszony zostanie zwycięzca głównej nagrody Coming Out 2016.

Organizatorem wydarzenia jest Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, a patronatem honorowym objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ekspozycja Out Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie 2016 na Placu Małachowskiego 2 będzie czynna do 11 grudnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY