REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Daniel Buren - francuski artysta odkryty jeszcze w PRL

  • Autor: PAP
  • 15 lis 2017 09:42
fot. shutterstock

„Piramidalne, płaskorzeźby, prace in situ i usytuowane, 2017” - to tytuł wystawy Daniela Burena w paryskiej Galerii Kamel Mennour - artysty wcześniej docenionego w Polsce niż we Francji.

REKLAMA

In situ to termin, którego używa się na ogół do opisania działań lub zjawisk, zachodzących na miejscu i które jedynie tam można zaobserwować.

Daniel Buren jest jednym z najwyżej cenionych żyjących artystów francuskich. Sławę przyniosła mu ustawiona w 1986 r. w Ogrodzie Królewskim, między Komedią Francuską a Ministerstwem Kultury, instalacja, którą natychmiast zaczęto nazywać "Kolumnami Burena". W centrum stolicy Francji kolumny obejrzały miliony przechodniów.

Daniel Buren nigdy nie odchodzi od swego zasadniczego credo: w tym, co tworzy narracja ma być czysto wizualna. Za każdym razem inny i zawsze rozpoznawalny.

Obecna wystawa w Galerii Kamel Mennour to sekwencje układów różnokolorowych brył i lusterek, składających się w kształt odwróconych piramid.

"Ta instalacja jest bardzo prosta, jak zabawa w klocki" - przedstawiał swą najnowszą pracę - "nie nazywam jej piramidami, ale mówię o formach piramidalnych. bo stoją nie na podstawie, ale na czubku".

Buren opowiadał, że początkowo myślał o "normalnym" ustawieniu piramid i dopiero na miejscu uznał, że lepiej postawić je "na głowie". "Nie potrafię wytłumaczyć, dlaczego, ale tak jest lepiej" - powiedział.

"Za każdym spojrzeniem, dzięki lusterkom, w dzieło dostają się rzeczy, które do niego nie należą. To co pokazuje lustro nazwać można +zanieczyszczeniem+, ale i +wzbogaceniem+" - wyjaśnił.

"Tu lustro jest jakby trzecim okiem i to, co pokazuje jest bardzo ważne" - podkreślił Buren. "uważam, że dla istnienia dzieła sztuki widz jest zasadniczy" -dodał.

"We wspaniałych +bitwach+ Ucella (malarz włoski, tworzył w XV w. -PAP), były srebrne lustra - już on interesował się tym, co się dzieje poza obrazem. Czyli to, co robię, nie jest czymś nowym w sztuce Zachodu" - przyznał artysta.

Daniel Buren najpierw doceniony został nad Wisłą, a nie nad Sekwaną.

Anka Ptaszkowska, legendarna współzałożycielka warszawskiej Galerii Foksal, przypominała w wywiadzie z Burenem, że do polskich artystów wieść o nim dotarła już w latach 60., poprzez teksty w tygodniku "Les Lettres Françaises", wydawanym przez partię komunistyczną Francji i jako takim, dostępnym w PRL.

Polska krytyk i promotorka sztuki awangardowej nie może do dziś nadziwić się, że te wywiady, natychmiast docenione przez polskich czytelników, nie zrobiły żadnego wrażenia na Francuzach. "Polacy już wtedy pewni byli znaczenia Burena" - napisała Ptaszkowska.

Ta pewność zamieniła się w przyjacielską współpracę artystyczną, gdy w 1970 r. w Paryżu, Edward Krasiński oklejał niebieskim skoczem witryny galerii i dziedziniec Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Pomagał mu w tym Buren.

Podczas tego samego pobytu Krasiński przykleił niebieską taśmę na pracę Burena w jego pracowni. Obaj artyści uznali, że jest to ich wspólne dzieło.

We wrześniu 1974 r. Buren przyjechał do Warszawy, gdzie okleił papierem celofanowym pracownię Henryka Stażewskiego.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY