REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dokąd zmierza Warszawa? Czy Krzysztof Domaradzki zna odpowiedź?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 10 lut 2016 09:50
Dokąd zmierza Warszawa? Czy Krzysztof Domaradzki zna odpowiedź?
"Przestrzeń Warszawy. Tożsamość miasta a urbanistyka", Krzysztof Domaradzki
Dokąd zmierza Warszawa? Czy Krzysztof Domaradzki zna odpowiedź?
Dokąd zmierza Warszawa? Czy Krzysztof Domaradzki zna odpowiedź?

Dokąd zmierza stolica? Odpowiedź na to pytanie jest celem publikacji Krzysztofa Domaradzkiego pt. "Przestrzeń Warszawy. Tożsamość miasta a urbanistyka". Stanowi ona ważny głos w aktualnej dyskusji na temat oblicza dzisiejszej Warszawy.

REKLAMA

Od ponad siedemdziesięciu lat rozwojowi Warszawy towarzyszy burzliwa dyskusja nad jej kształtem przestrzennym. Dziś zasadami kształtowania tkanki miejskiej rządzą mechanizmy rynkowe i procedury prawno-administracyjne. We współczesnej stolicy dominują rozmaite, często niespójne formy urbanistyczne... Dokąd zatem zmierza Warszawa?

Tytaniczny wysiłek wkładany w powojenną odbudowę, chęć stworzenia nowoczesnej metropolii oraz obowiązująca w PRL-u ideologia skutecznie odwracały uwagę od pytania o historyczną tożsamość Warszawy. Odradzające się z gruzów miasto zdołało ją zachować tylko fragmentarycznie.

Dziś pytania o tożsamość stolicy oraz humanistyczny aspekt działalności urbanisty wciąż spychane są na dalszy plan. W wyniku tej sytuacji otaczająca nas przestrzeń coraz bardziej traci łączność z tradycją i zapełnia się bezosobowymi, pozbawionymi indywidualnych cech strukturami, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistym charakterem Warszawy.

 

Architekt urbanista Krzysztof Domaradzki w oparciu o swoje wieloletnie doświadczenie zawodowe i literaturę przedmiotu opisuje przemiany, jakie zaszły w stolicy, wskazuje na wagę związków przestrzeni współczesnej Warszawy z procesem jej ewolucji historycznej, a także w obrazowy sposób przybliża problematykę tożsamości miasta w kontekście jej powiązań z formą urbanistyczną.To książka dla każdego, komu nie jest obojętne to, jak wygląda stolica jego kraju.

Krzysztof Domaradzki – architekt i urbanista. Profesor nadzwyczajny na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Autor zrealizowanych koncepcji przebudowy stołecznych ulic Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. Współautor wielu planów zagospodarowania przestrzennego w Warszawie oraz projektów osiedli w podwarszawskich miejscowościach. Współlaureat pierwszej nagrody na międzynarodowym konkursie na ulepszenie struktury urbanistycznej Nowego Belgradu (1986). Autor i współautor scenografii filmowych i telewizyjnych, m.in. do filmu Perła w koronie w reż. Kazimierza Kutza (1971) czy Elementarz w reż. Wojciecha Wiszniewskiego (1976). W latach 1984–1987 był wiceprezesem Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, w latach 2001–2002 pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Izby Urbanistów, a od 2000 do 2006 roku był wiceprezesem Towarzystwa Urbanistów Polskich. Członek powołanej w 2015 roku Rady Architektury i Przestrzeni Publicznej Warszawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY