REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dune City w Mielnie najlepszym projektem architektonicznym świata

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 18 mar 2016 11:23
Dune City w Mielnie, fot. Firmus Group

Główną nagrodę w prestiżowym konkursie „MIPIM Architectural Review Future Project Awards" w kategorii Regeneration i Masterplanning zdobyła koncepcja zabudowy 40-hektarowego terenu w gminie Mielno według master planu autorstwa Marka Sietnickiego ze szczecińskiej pracowni SAS.

REKLAMA

Konkurs organizowany przez światowego lidera magazynów „The Architectural Review” towarzyszy Światowym Targom Nieruchomości, które co roku w połowie marca odbywają się w Cannes. Jest to najważniejsze wydarzenie na świecie, które skupia w jednym miejscu cały sektor związany z branżą nieruchomości. Zwycięstwo polskiego projektu „Dune City” jest ogromnym sukcesem. Wygrał on w konkurencji z pracami najlepszych światowych pracowni urbanistycznych firmowanymi przez największych graczy na globalnym rynku nieruchomości.

Do udziału w konkursie zgłoszono blisko 250 projektów z całego świata – projekt Dune City był jedynym z Polski jaki został do niego zakwalifikowany. W tegorocznym konkursie były to projekty pochodzące z najpoważniejszych rynków inwestycyjnych (USA, Europa, kraje arabskie, Afryka i Daleki Wschód). Wartość niektórych, w sensie przyszłych nakładów na realizację, sięga setek milionów dolarów amerykańskich. Projekty zgłaszały do konkursu uznane pracownie architektoniczne. Wśród nich duńska BIG Bjarke Ingesl Group, należąca do absolutnej czołówki światowej, która zaprezentowała koncepcję ośrodka wypoczynkowego na Tajwanie.

Tym większy sukces polskiego projektu. Profesjonalne jury potwierdziło wysoką jakość rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych master planu autorstwa Marka Sietnickiego ze szczecińskiej pracowni SAS. Doceniło jednocześnie wszechstronność opracowania i dalekosiężną wizję inwestora – spółki Mielno Holding, która jest częścią Firmus Group. 

Cechą „MIPIM Architectural Review Future Project Awards" jest łączenie aspektów architektonicznych z inwestycyjnymi. Wygrana w konkursie potwierdza, że zwycięski projekt niesie ze sobą nie tylko znakomitą architekturę, śmiałe i nowoczesne rozwiązania, ale również ma potencjał pod względem inwestycyjnym i biznesowym.

Nagrodzony w Cannes projekt „Dune City” to całościowa koncepcja zagospodarowania 40 ha gruntów położonych na mierzei pomiędzy jeziorem Jamno a Morzem Bałtyckim – począwszy od granic miejscowości Mielno-Unieście w kierunku wschodnim. Licząc wzdłuż brzegu morskiego teren ten ciągnie się na długości prawie 2,5 km; w najwęższych miejscach ma szerokość zaledwie 200 m.

Przygotowane przez szczecińską pracownię Studio Architektoniczne SIETNICKI (s/a/a studio) opracowanie zakłada powstanie nad Bałtykiem nowego miasta, które docelowo byłoby w stanie przyjąć w jednym czasie kilkanaście tysięcy osób. Miałoby ono głównie charakter całorocznego ośrodka rekreacji i turystyki, atrakcyjnego dla wielu grup ludzi, ale również byłoby dużym centrum konferencyjno-kongresowym.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY