REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dwa projekty z Polski z szansą na tytuł Europejskiej Fasady Roku

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 04 maj 2016 11:53
Dwa projekty z Polski z szansą na tytuł Europejskiej Fasady Roku
Nobel Tower w Poznaniu
Dwa projekty z Polski z szansą na tytuł Europejskiej Fasady Roku
Dwa projekty z Polski z szansą na tytuł Europejskiej Fasady Roku
Dwa projekty z Polski z szansą na tytuł Europejskiej Fasady Roku

Rozstrzygnięcie konkursu Fasada Roku 2015 organizowanego przez firmę Baumit zakończyło eliminacje do międzynarodowej odsłony tych rozgrywek. W gronie najlepszych elewacji Starego Kontynentu znalazły się dwa projekty z Polski.

REKLAMA

Spośród 252 obiektów zgłoszonych do Life Challenge 2016 z 22 państw, jury wyłoniło 36 finalistów, którzy zmierzą się w ostatnim etapie konkursu o tytuł Europejskiej Fasady Roku.

Po raz pierwszy konkurs Baumit Life Challenge w Europie ogłoszono w 2014 roku.

W konkursie na Europejską Fasadę Roku 2016 do oceny przez jury złożone z międzynarodowych ekspertów – w tym arch. Piotra Kostki z Kostka & Kurka Architekci przedłożono dokładnie 252 obiekty z 22 państw. W grupie tych projektów znaleźli się zwycięzcy krajowych konkursów Fasada Roku 2014 i 2015 oraz po maksymalnie 4 inne realizacje w każdej kategorii z państw, w których swoje przedstawicielstwa ma firma Baumit. Oznacza to, że w gronie obiektów pretendujących do końcowego zwycięstwa na arenie międzynarodowej znalazło się 29 projektów z Polski. Pod koniec marca konkurs wszedł w decydującą fazę – jury ogłosiło listę 6 najlepszych elewacji w każdej z 6 kategorii. Dzień przed uroczystością projekty nominowane do finału zostaną poddane ponownej, osobistej ocenie gremium.

– Bardzo cieszy nas fakt, że w wąskim gronie 36 najlepszych europejskich elewacji znalazło się również miejsce dla projektów znad Wisły. Przykład rodzimych projektów w finale Life Challenge pokazuje, że polskie obiekty również charakteryzuje nowoczesny i odważny design – mówi Aleksandra Gilewska, manager ds. marketingu w polskim oddziale firmy Baumit.

Polska architektura doceniona

W finale drugiej odsłony Life Challenge polską myśl architektoniczną reprezentować będą pracownie Beczak/Beczak/Architekci oraz Iron Tower Investment. To stamtąd wyszły projekty, które wciąż mają szansę na tytuł Europejskiej Fasady Roku. Pierwszy z nich to nowoczesny SIO House w Konstancinie-Jeziornie, mierzący się w kategorii domów jednorodzinnych. Projekt okrzyknięty Fasadą Roku 2014 wyróżnia umiejętnie wykorzystane boniowanie tynku, przywołujące na myśl kamienną elewację. Drugim finalistą z Polski jest poznański wieżowiec Nobel Tower Centrum Zaawansowanych Technologii w Poznaniu autorstwa architekta Piotra Z. Berełkowskiego. Elewacja 55-metrowego wieżowca inspirowana była układem tkanki mięśniowej, co ma podkreślać działalność medyczno-technologiczną prowadzoną w budynku. Za swoją oryginalność, silnie powiązaną z funkcją budynku, Nobel Tower został nagrodzony w konkursie firmy Baumit tytułem Fasada Roku 2014 w kategorii „budynek niemieszkalny”.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 2 czerwca 2016 r. podczas uroczystej gali Life Challenge Awards 2016 w Palacio de Cibeles – imponującym ratuszu w Madrycie.    

5 kategorii, jedna nagroda specjalnaRekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY