REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Helmut Jahn w Warszawie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 cze 2017 10:02
Helmut Jahn w Warszawie
Helmut Jahn

Znany architekt, Helmut Jahn, odwiedził stolicę. Podczas wizyty odebrał nagrodę prezydent m.st. Warszawy przyznaną jego pierwszemu i - jak dotąd - jedynemu dziełu w stolicy - budynkowi Cosmopolitan.

REKLAMA

Cosmopolitan zaprojektowany przez światowej klasy architekta Helmuta Jahna, powstał w połowie 2014 roku tuż przy Placu Grzybowskim - najbardziej klimatycznym i urokliwym miejscu w centrum Warszawy.

Cosmopolitan Twarda 4 to 44-piętrowy budynek, z czego trzy piętra stanowią biura o łącznej powierzchni ok. 3,7 tys. mkw.

- Dzisiejszy krajobraz Warszawy diametralnie różni się od tego sprzed kilkunastu lat. Dzisiaj nikt nie ma już wątpliwości, że to dynamiczna, tętniąca życiem europejska stolica, która swoją ofertą dla mieszkańców i biznesu skutecznie konkuruje z innymi metropoliami - powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Cosmopolitan Twarda 4 to wkład Helmuta Jahna w urbanistyczny pejzaż stolicy. Zaliczany do grona architektonicznych postmodernistów wymieniany jest w jednym szeregu z Normanem Fosterem i Zahą Hadid, a jego nazwisko rozsławiają fenomenalne projekty berlińskiego Sony Center na Placu Poczdamskim, Highlight Munich Business Towers czy 3,5 kilometrowy obiekt lotniska Suvarnabhumi w Bangkoku. Przez mieszkańców Chicago został nawet nazwany Flashem Gordonem architektury za futurystyczny projekt tunelu Terminala lotniska O’Hare w Chicago. Wciąż szuka inspiracji, do pracy nigdy nie używa komputera a ponad 100 tys. jego rysunków o charakterystycznej komiksowej kresce, już zostało zarchiwizowanych i jest prezentowanych na licznych wystawach. Znaki rozpoznawcze jego prac to prosta forma i wyrazistość, dbałość o kolor i światło, a także łączenie dużych i zwykle bardzo wysokich budynków z tkanką miejską. To rozmywanie granic pomiędzy przestrzenią publiczną i prywatną zastosował również w Warszawie.

Warszawski Cosmopolitan to nowoczesny, całkowicie przeszklony budynek. Oferuje duże i co ciekawe na tych wysokościach otwierane okna oraz jasne wnętrza z niepowtarzalnym klimatem
i spektakularnymi widokami. To najwyższy standard wykończenia, komfort i bezpieczeństwo dostępne w historycznej i jednocześnie nowoczesnej przestrzeni Placu Grzybowskiego. Organizowane są tu wystawy, koncerty i spotkania z ludźmi kultury i sztuki. Na 42 piętrze Cosmopolitan można było już podziwiać twórczość Ryszarda Horowitza, Wisławy Szymborskiej, Anny Marii Jopek, Radzimira Dębskiego, czy Tomasza Stańko.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY