REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ingegerd Raman o filozofii projektowania nie tylko dla IKEA

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 22 kwi 2016 09:00
Ingegerd Raman o filozofii projektowania nie tylko dla IKEA
Ingegerd Raman (fot. IKEA)
Ingegerd Raman o filozofii projektowania nie tylko dla IKEA
Ingegerd Raman o filozofii projektowania nie tylko dla IKEA
Ingegerd Raman o filozofii projektowania nie tylko dla IKEA

Szwedzka projektantka szkła i ceramiki Ingegerd Raman w swojej ojczyźnie jest uznawana za ikonę. Dzięki kolekcji Viktigt jej projekty są teraz dostępne dla milionów ludzi na świecie. Projektantka opowiada o rzemiośle i filozofii projektowania.

REKLAMA

Twórcza droga Ingegerd rozpoczęła się, kiedy jako nastolatka dostała się do jednej z najbardziej prestiżowych szkół artystycznych w Szwecji - Konstfack. Zaczęła studiować wzornictwo tekstyliów. Tekstylia okazały się dla niej zbyt jednowymiarowe i na szczęście przez przypadek odkryła glinę. To ona stała się jej pierwszą wielką miłością. Ingegerd opisuje glinę jako żywy, zmysłowy materiał, obdarzony specyficzną mocą.

Jej drugą wielką miłością zostało szkło. Jak mówi, „szkło ma w sobie coś poetyckiego i ulotnego”. Prace Ingegerd Råman są pewne siebie, ale nie rozdmuchane ani samochwalcze. Spełniają swoje zadanie w ciszy. Można powiedzieć, że prostota stała się znakiem firmowym Ingegerd.

– Mam swój własny styl i własne proporcje. Moją ambicją jest tworzenie anonimowych przedmiotów z charakterystycznymi cechami. Jednym ze znaków rozpoznawczych projektów Ingegerd jest brak uchwytów w kubkach i dzbankach. – Uchwyty są po prostu zbędne. Zawsze się kruszą, a jeśli tak się stanie, cały projekt jest zniszczony. Chodzi o minimalizację tych zagrożeń i tworzenie przejrzystych, czytelnych projektów - mówi Ingegerd.

Skąd zatem pochodzą projekty?

– Z doświadczeń życiowych. Każda moja praca zawsze zaczyna się od potrzeby - mojej własnej. Ingegerd nigdy nie inspiruje się trendami, szuka ponadczasowości. – Chcę tworzyć przedmioty, które będą długowieczne i będą nam służyć zanim poczujemy, że wyszły z mody.

Ingegerd Råman mogłaby spojrzeć wstecz na swoją długą, udaną karierę, ale nie robi tego. Stoi mocno w teraźniejszości, ze wzrokiem zawsze skierowanym w przyszłość. W momencie pisania tego tekstu projektantka stworzyła swoją pierwszą kolekcję dla IKEA, która wkrótce pojawi się w sklepach jako kolekcja Viktigt (Viktigt w języku szwedzkim oznacza ważne).

Co było najprzyjemniejsze we współpracy z IKEA?

– Próby nauczenia się nowego rzemiosła i praca z nowymi materiałami sprawiły mi mnóstwo frajdy. Zawsze uwielbiałam kosze, ale nie wiedziałam, w jaki sposób były robione. Dlatego spotkanie z miejscowymi rzemieślnikami w Azji i w Europie było naprawdę inspirujące, gdyż zyskałam bezpośredni wgląd w ich umiejętności zawodowe. To była ciekawa podróż pod wieloma względami, mówi projektantka.

– I choć IKEA jest dużą firmą, jest jednocześnie bardzo kameralnym i przyjaznym miejscem, jeśli chodzi o współpracowników. Niezależnie od tego, czy masz spotkanie z projektantami, czy z lokalnymi rzemieślnikami w fabryce, zawsze panuje atmosfera otwartości.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY