REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Instalacja Marka Bradforda na 57. Biennale w Wenecji

  • Autor: PAP
  • 15 maj 2017 14:23
fot. pixabay.com

Mark Bradford będzie reprezentował Stany Zjednoczone podczas 57. Biennale w Wenecji. Jego instalacja pt. "Tomorrow is Another Day" w sposób alegoryczny i autobiograficzny ukazuje zmarginalizowanych ludzi i skrywane aspekty rzeczywistości.

REKLAMA

Urodzony w 1961 r. w Los Angeles afroamerykański artysta zamierza rozpocząć we współpracy z władzami Wenecji sześcioletni program artystyczny, który ma dać zatrudnienie i umożliwić zarobkowanie kobietom osadzonym w więzieniu. "Chce, aby produkty i prace stworzone przez włoskie więźniarki, były sprzedawane w lokalnym sklepie. Jest to kontynuacja jego działań artystycznych w Los Angeles" - poinformowała agencja AP.

"Jako artyści, jesteśmy obywatelami świata. Powinniśmy na równych prawach brać udział w dyskusjach przy stole z politykiem, lekarzem, z prawnikiem. Oni obecnie potrzebują naszego głosu bardziej niż kiedykolwiek" - powiedział Bradford.

Jak podała AP: "jego prezentacja w Wenecji w sposób ostentacyjny stara się przełamywać bariery między sztuką i rzeczywistością. Przed pawilonem w stylu palladyńskim, Bradford wysypał przestrzeń żwirem. Aby obejrzeć jego instalację trzeba będzie przemknąć się do wnętrza tzw. kuchennym wejściem. Sama instalacja ma przypominać przestrzenną podróż ze sfery ucisku do strefy bezpieczeństwa. W pierwszym pomieszczeniu widz odczuwa wręcz fizyczną presję. W drugim pokoju, ucharakteryzowanym na salon fryzjerski matki artysty, pełno papierów i wałków do ondulacji włosów. Przepełnia go aura bezpieczeństwa".

Jeden z kuratorów amerykańskiej wystawy, Christopher Bedford, określił instalację jako "naprawdę niezwykłe zderzenie autobiografizmu i abstrakcji".

Bradford "wierzy we wrażliwość zmarginalizowanych ludzi. Często w świecie sztuki ludzie żyją pośród swoich fantazji niczym w jakiejś bańce powietrznej. Wszystko było wielkie, wszystko było świetne, zanim nie wybrano Trumpa" - powiedziała współkomisarz amerykańskiej wystawy Katy Siegel. "Mark powtarza +zawsze miałem jakiegoś Trumpa w swoim życiu+. Wie, że nie można rezygnować, być politycznym nihilistą. Proponuje alternatywę: +bądź lokalnym. Zrób coś. Zwróć uwagę na to, czego potrzebuje twoja społeczność" - dodała.

W 2014 r. Mark Bradford otrzymał medal sztuki od Amerykańskiego Departamentu Stany. W 2013 r. został przyjęty w poczet członków National Academy of Design of Fine Arts w Nowym Jorku. Wystawiał m.in. w muzeach i galeriach: Bostonu, Chicago, Ohio, San Diego, Liverpoolu, Londynu, Sao Paulo, Hagi. Znany jest z tworzenia abstrakcyjnych obrazów, kolażów i posługiwania się techniką décollage'u.

W 57. Międzynarodowej Wystawie Sztuki (La Biennale di Venezia) udział weźmie 120 artystów. Pokazanych zostanie 86 ekspozycji narodowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY