REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Instytut Wzornictwa Przemysłowego wręczył doroczne nagrody

  • Autor: PAP
  • 27 paź 2017 09:07
fot. Fotolia

Design jest bardzo ważny; na szczęście kultura jest w nim obecna - powiedział wicepremier, minister kultury, prof. Piotr Gliński podczas gali wręczenia nagród 24. edycji konkursu "Dobry Wzór 2017", w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

REKLAMA

"Design jest bardzo ważny. Na szczęście kultura jest w nim obecna. (...) Resort powołał nowy program +Przemysły kreatywne+. Wspiera w związku z tym także design" - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

Dodał: "kilka projektów nowych już w tym roku powstanie, m.in. zakupiliśmy rok temu dawny hotel Cracovia w Krakowie. Tam planujemy razem z prof. Andrzejem Szczerskim zbudować chyba pierwsze w Polsce tak poważne Muzeum Architektury i Designu".

Nagrodę specjalną ministra kultury i dziedzictwa narodowego "Wzór roku dla kultury", tytuł, statuetkę oraz 11 tys. zł brutto otrzymał z rąk prof. Glińskiego projektant Albert Salamon "za kolekcję aplikacji zegarkowych TTMM". Fundusze związane z nagrodą mają być przeznaczone na zorganizowanie stoiska na wybranych targach zagranicznych.

"Aplikacja jest bardzo innowacyjnym i unikalnym produktem, mającym wymiar kulturowy i edukacyjny. Na ogromne uznanie zasługuje praca oraz kreatywność projektanta, który przetwarzając kody kulturowe stworzył około 140 wzorów prezentujących godzinę, niebędących jednocześnie tradycyjnym cyferblatem. Poza aspektem unikalności należy zwrócić uwagę na użyteczność aplikacji oraz możliwość jej dopasowania do potrzeb i upodobań użytkownika" - odczytał uzasadnienie minister kultury.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ufundowało także dwa wyróżnienia, które otrzymały Frezo World Design za tapety inspirowane muralami z lat 1950-70 i Centrum Kultury w Lublinie za grafikę książki z dvd pt. "Bracia Karamazow".

Nagrodę specjalną "Wzór Roku 2017", ufundowaną przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego i Ministerstwo Rozwoju, przyznano kolekcji mebli "Nature" wyprodukowanej przez Meble VOX. W imieniu wicepremiera statuetkę wręczył dyrektor departamentu innowacji Ministerstwa Rozwoju Hubert Niewiadomski.

"Cieszę się, że tak duża liczba przedsiębiorstw stawia na rozwój swoich produktów m.in. dzięki dbałości o ich atrakcyjny wygląd. Nie ulega żadnej wątpliwości, że bez dobrego pomysłu na design bardzo trudno odnosić w obecnych czasach sukcesy rynkowe. Design to proces zarządzania zmianą" - napisał w liście skierowanym do uczestników gali, odczytanym przez Niewiadomskiego, wicepremier Morawiecki.

"Wzornictwo przemysłowe można umiejscowić na pograniczu biznesu i sztuki. Oprócz promocji danych symboli czy marek - niesie przecież ze sobą niezaprzeczalne wartości estetyczne" - dodał Morawiecki.

Ministerstwo Rozwoju ufundowało także dwa wyróżnienia, które wręczono producentom drukarki POSNET TRIO i producentom kostki z efektami iluminiscencji LUMIA.

Nagrodę "Produkt Roku 2017", ufundowaną przez Agencję Rozwoju Przemysłu, przyznano gdańskiej firmie Green Dream Boats za katamaran solarny Solliner. Statuetkę wręczył prezes ARP Marcin Chudziński.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY