REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jak pogodzić design i przemysł

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 13 maj 2015 12:28
Jak pogodzić design i przemysł
Lampa Equilibra Balans, Aquaform
Jak pogodzić design i przemysł
Jak pogodzić design i przemysł
Jak pogodzić design i przemysł
Jak pogodzić design i przemysł

Gdy spotyka się sztuka i przemysł, powstać mogą rzeczy niezwykłe. Wyrazistym tego przykładem jest dynamiczny rozwój polskiego designu użytkowego, który ma miejsce w ostatnich latach. Rodzime firmy otrzymały w tym roku aż 12 nagród Red Dot. Kluczowym aspektem tego sukcesu jest dojrzała współpraca przedsiębiorstw produkcyjnych z projektantami.

REKLAMA

Nagrody dla polskiego designu nie biorą się znikąd. Widać wyraźnie, że współpracę z projektantami podejmuje coraz więcej polskich firm. Jeszcze parę lat temu większość z nich było odtwórczych, powtarzało sprawdzone wzorce. Brakowało także zrozumienia dla faktu, że kooperacja marek i projektantów wymaga wypracowania pewnych schematów działania i kompromisów z obu stron. – Wiedza o wzajemnych potrzebach i sposobach działania powinna stanowić bazę dla współpracy - mówi Wojciech Starowieyski, właściciel firmy Aquaform, tegorocznego laureata nagrody Red Dot za lampę Equilibra Balans. – Najważniejsze jest wyjście poza panujące na rynku schematy. Ogromne znaczenie ma także edukacja projektantów i producentów, informowanie o wzajemnych wymaganiach – dodaje właściciel podkrakowskiej firmy.

Z punktu widzenia firmy, do której z propozycjami projektów zgłaszają się twórcy, częstym problemem jest brak świadomości istoty aspektów technicznych przy kreowaniu przedmiotu. Projektant, który chce stworzyć przedmiot użytkowy, musi wejść głębiej w technologię, patrzeć gabarytowo, technicznie. Niestety często zdarza się, że propozycje, z którymi zgłaszają się oni do firm można określić jedynie jako sztukę, a nie realny koncept do realizacji.

– Dla mnie najważniejszą rzeczą przy projektowaniu jest nacisk na użyteczność. Bezwzględnie należy pamiętać o podstawowej funkcji danego przedmiotu – krzesło jest do siedzenia, dlatego powinno być wygodne, lampa ma dawać światło, a nie być jedynie rzeźbą, która świeci – mówi Piotr Jagiełłowicz, designer współpracujący z firmą Aquaform, projektant lampy Equilibra Balans. Lampa, która jako jeden z 12 tegorocznych polskich produktów otrzymała nagrodę Red Dot, łączy ciekawe, asymetryczne zawieszenie z technologią wykorzystującą włókno węglowe. Jest przykładem na to, że oryginalny projekt w połączeniu z odpowiednią wiedzą techniczną może odnieść sukces w Polsce i na świecie.

Coraz więcej nagród Red Dot dla Polaków może przyczynić się do zmiany w postrzeganiu wagi dobrego designu w naszym kraju. Niestety, obecnie grupa, dla której naprawdę ma on znaczenie jest jeszcze stosunkowo mała. Eksperci Aquaform przyznają, że klienci w Polsce są rozwarstwieni, a by dotrzeć do szerszego spektrum odbiorców nie wystarczy jedynie wyjątkowy produkt, choć może być on „koniem pociągowym” całej serii przedmiotów. Ważny w tym wypadku jest odpowiedni marketing, a także pochodzenie produktu. Możliwość posiadania dobrze zaprojektowanego przedmiotu, który powstał w Polsce jest dla klientów sporym atutem. To aspekt, który daje nadzieję na jeszcze większy rozwój polskiego designu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY