REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Książki o architekturze i designie - co się czytało w 2015 r.?

  • Autor: PAP
  • 04 sty 2016 10:25
Książki o architekturze i designie - co się czytało w 2015 r.?
fot. Fotolia

Nowoczesne przewodniki po Katowicach, szereg wydawnictw o Pałacu Kultury, prace o estetyce i typografii - to kilka tematów, które podejmowali twórcy polskich i tłumaczonych książek o architekturze, przestrzeni i designie wydanych w Polsce w zeszłym roku.

REKLAMA

Jedną z ostatnich wydanych w 2015 r. pozycji, która lokuje się w szerokim temacie architektury, jest "Miasto szczęśliwe" Charlesa Montgomery'ego (wyd. Wysoki Zamek). W swojej publikacji autor, kanadyjski pisarz i aktywista miejski, zmierzył się z tematem, jak powinny wyglądać miasta przyszłości, jeśli ich założeniem byłoby, że mają być przede wszystkim przestrzenią szczęśliwego życia swoich mieszkańców. Zdaniem autora można to osiągnąć, o ile tylko dobrze zaprojektuje się tkankę miejską i zaprowadzi dobre rozwiązania urbanistyczne.

"Przeczytanie tej książki zakończone pisemnym i ustnym egzaminem z jej treści powinno być ustawowym obowiązkiem każdego polskiego urzędnika mającego jakikolwiek wpływ na kształt miasta" - napisał we wstępie do książki Montgomery'ego Filip Springer, autor wydanych przez Czarne w ubiegłym roku "13. pięter", książce o problemach polskiego mieszkalnictwa w międzywojniu i po roku 1989.

Springer, to twórca projektu Miasto Archipelag, w którym wraz z gronem współpracowników pochyla się nad miastami, które utraciły status wojewódzkich. Jest także autorem tekstu, który znalazł się wydanej jesienią książce "Hawaikum. W poszukiwaniu piękna" (wyd. Czarne, wspólnie z ASP i Muzeum Historii Fotografii w Krakowie).

W zbiorze, w którym znalazły się również eseje m.in. Dariusza Czai, Jana Sowy, Ziemowita Szczerka i Józefa Tischnera, poświęcono uwagę polskiej estetyce - egzotycznej, krzykliwej, kiczowatej i nieudolnie zaimportowanej. Teksty oraz fotograficzne ilustracje autorstwa Agaty Pankiewicz i Marcina Przybyłko wskazują i nazywają "hawaika", czyli trudne elementy polskiej estetyki, którą tworzą jasnoróżowe elewacje, gipsowe figury papieża, wszechobecne ciupagi, łabędzie z opon oraz wiszące wszędzie reklamy.

O polskiej przestrzeni i architekturze, tym razem tej śląskiej i międzywojennej, traktuje książka "Styl gotycki wyklucza się" (wyd. Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego). Autorzy - Anna Syska (oprac. merytoryczne) i Tomasz Kiełkowski (fotografie) - stworzyli przewodnik po śląskiej modernie, niezwykle zróżnicowanej przez to, jak rozmaite wpływy objawiały się na terenie obecnego województwa śląskiego mniej niż sto lat temu. Tytułowe "styl gotycki wyklucza się" był jedynym zapisem w warunkach konkursu na projekt gmachu Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego w Katowicach odnoszącym się do stylistyki budynku.

O Śląsku, a właściwie o Katowicach, traktuje także "Rajza po Kato" - przewodnik powstały jako podsumowanie projektu fundacji Griffin Art Space. "Rajza po Kato" (praca zbiorowa, konc. merytoryczna - Michał Kubieniec, Dominik Tokarski, wyd. Fundacja Sztuk Wizualnych) wyznacza alternatywny szlak zwiedzania Katowic, którego najciekawsze miejsca, punkty i elementy wybrali miejscy aktywiści, specjaliści i animatorzy. Są to zarówno ikony architektury stolicy Górnego Śląska, jak i blokowiska, albo miejsca związane z lokalnym designem, który staje się ostatnio coraz bardziej modny.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY