REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Miedziane inspiracje od Oskara Zięty

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 06 cze 2016 11:17
Miedziane inspiracje od Oskara Zięty
fot. Zięta / materiały prasowe
Miedziane inspiracje od Oskara Zięty
Miedziane inspiracje od Oskara Zięty
Miedziane inspiracje od Oskara Zięty

Wystawa „Materiał z gwiazd” trwa już we wrocławskim Domku Miedziorytnika. Ekspozycja prezentuje prace znanego polskiego projektanta Oskara Zięty. Wystawa odbywa się w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury, a jej współorganizatorem jest Europejski Instytut Miedzi.

REKLAMA

Miedź jest nie tylko najlepszym przewodnikiem, materiałem wykorzystywanym w przemyśle
i nowoczesnej elektrotechnice, ale też inspiracją dla architektów, projektantów, artystów
i rzemieślników. Jednym z najważniejszych atutów miedzi jest jej uroda. To jedyny, obok złota, kolorowy metal wyróżniający się niezwykłą liczbą kolorystycznych odcieni. Miedź i jej stopy od wieków wykorzystuje się do wyrobu ozdób, przedmiotów użytkowych oraz elementów konstrukcyjnych i wykończenia budynków. Miedź jest piękna i długowieczna. Statua Wolności trwa nienaruszona na straży Stanów Zjednoczonych, dlatego że wykonano ją z miedzi.

Uroki miedzi doceniają współcześni designerzy, do których zalicza się Oskar Zięta.

- Miedź jest piękna i pozwala uzyskać niesamowite efekty – mówi. - Miedziane przedmioty roztaczają specyficzną aurę. Powierzchnia miedziana odbija obraz w inny sposób niż wypolerowana stal, która tworzy zwykłe zwierciadło. Miedziane rzeczy zmieniają się wraz z otoczeniem, światłem, a nawet porą roku – np. latem wyglądają zupełnie inaczej niż zimą, jest to kwestia energii, którą ten materiał w sobie kryje. Te same obiekty, np. stołki Plopp, wyprodukowane w miedzi wyglądają inaczej niż stalowe, wykonane według tego samego projektu.

 Miedziane szlaki przecinają się we Wrocławiu. Oskar Zięta upatruje przyczyny tego stanu rzeczy w popularnych wrocławskich krasnoludkach. - Według niektórych legend leśne krasnoludy poszukują nie złota, ale miedzi, bo wierzą, że jest materiałem z gwiazd – przytacza legendę. Jednak Wrocław jest centrum miedzi też w sposób całkiem nowoczesny i biznesowy. Tutaj znajduje się biuro Europejskiego Instytutu Miedzi działające w ramach światowej organizacji Copper Alliance, której celem jest tworzenie warunków na rynku dla zwiększenia zastosowań produktów z miedzi.

- Już ponad 20 lat angażujemy się w prezentowanie i promowanie zastosowań miedzi w przemyśle, energetyce, ochronie zdrowia – mówi Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi. – Jednak szczególną satysfakcję sprawiają nam projekty związane z artystycznym wykorzystaniem miedzi, ponieważ ten kolorowy metal sprzyja wyjątkowej kreatywności i nadaje nawet codziennym przedmiotom niezwykłego charakteru.

 Miedź we Wrocławiu prowadzi prosto do Domku Miedziorytnika, który pełni funkcję galerii, jest miejscem zajęć z grafiki warsztatowej i projektowania graficznego ze studentami Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz rezydencji artystycznych. Kontynuowana jest tradycja „Krótkich kursów sztychu” i „Krótkich kursów mezzotinty”. Trwają prace nad opracowaniem dokumentacji artystycznej i prywatnej Eugeniusza Geta-Stankiewicza.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY