REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Mural czy płaskorzeźba? Mona Tusz tworzy w Łodzi

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 28 gru 2016 13:35
Mural czy płaskorzeźba? Mona Tusz tworzy w Łodzi
Fot. M.Stempij
Mural czy płaskorzeźba? Mona Tusz tworzy w Łodzi
Mural czy płaskorzeźba? Mona Tusz tworzy w Łodzi
Mural czy płaskorzeźba? Mona Tusz tworzy w Łodzi

Mona Tusz, artystka z Katowic, absolwentka tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, stworzyła swoją pierwszą pracę w Łodzi. To przestrzenny mural pod tytułem „Yule”.

REKLAMA

Najnowsza realizacja w ramach projektu UNIQA Art Łódź powstała na murze należącym do centrali głównego sponsora projektu. Ponad 30-metrowy mur biegnący wzdłuż al. Mickiewicza w Łodzi okazał się doskonałym miejscem do ekspozycji pracy Mony Tusz. Do stworzenia dzieła artystka sięgnęła po różne materiały – szkło barwione, drewno, metal. Mural przedstawia typową dla artystki baśniową tematykę. Inspiracją do jego stworzenia było zaś święto celtyckie związane z obchodami najdłuższej nocy w roku. Sponsorzy zapewnili specjalne oświetlenie tej pracy, co sprawia, że będzie można ją podziwiać również po zmroku. To pierwszy łódzki mural, który jest oświetlony.

Ze względu na przestrzenność najnowszą pracę Mony Tusz, można określić mianem płaskorzeźby lub reliefu.

- Prezentuje to, co stanowi jedno z głównych założeń całego projektu UNIQA Art Łódź – odejście od klasycznych, wyłącznie malarskich murali oraz wykorzystywanie różnorodnych materiałów i technologii. Przy ul. Gdańskiej 132 mieliśmy do czynienia z poziomą, stosunkowo niską elewacją, którą ogląda się głównie z perspektywy chodnika, przechodząc obok. Ze względu na warunki ekspozycyjne, nasycenie tej powierzchni różnorodnymi detalami jest najciekawszym i najbardziej adekwatnym zabiegiem artystycznym – mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź, z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Jak dodaje, twórczość Mony Tusz charakteryzuje się niezwykle szczegółową, malarską fakturą, która na zdjęciach często w ogóle nie jest dostrzegalna.

- W Łodzi artystka poszła o krok dalej i przymocowała do płaskiej elewacji elementy ze szkła barwionego, drewna i metalu, dzięki czemu obraz zyskał przestrzenną strukturę. Ponadto, południowe ukierunkowanie ściany i idące za tym jej duże nasłonecznienie, sprawiają, że elementy te, w szczególności szkło barwione, współgrają z promieniami słońca – dodaje Michał Bieżyński.

Mona Tusz to urodzona w Katowicach, absolwentka tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2007 roku realizuje projekty na ulicach. Jako artystka spełnia się również w fotoreportażu, rzeźbie, grafice, scenografii. Mieszka i pracuje na Śląsku.

Realizacja Mony Tusz, to czwarte dzieło projektu w ramach którego powstają różnorodne obiekty sztuki - rzeźby, płaskorzeźby, instalacje artystyczne, realizacje site-specific. Kolejną realizacją będzie wielkoformatowa rzeźba dwójki artystów z Warszawy – Tomasza Górnickiego i Chazme, która powstanie w lutym 2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY