Na pierwszym planie: poprawa relacji z miastem. Powstał krakowski oddział PZFDPropertyDesign.pl - 23-07-2019 10:40


Po Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście w końcu przyszła pora na Kraków. Przedsiębiorstwa zrzeszone w ramach Polskiego Związku Firm Deweloperskich rozpoczynają prace nad poprawą relacji z miastem i jego mieszkańcami. W tym celu w czerwcu otwarto krakowski oddział PZFD, na którego czele stanęła dyrektor sprzedaży i marketingu Angel Poland Group - Małgorzata Nowodworska, a jej zastępcą został Tomasz Boniatowski z Atal S.A.

Założony w 2002 roku Polski Związek Firm Deweloperskich to największa branżowa organizacja w kraju zrzeszająca zarówno deweloperów mieszkaniowych jak i komercyjnych.

Istotnym zadaniem związku jest wsparcie firm deweloperskich w rozwoju. Reprezentuje on interesy członków oraz prowadzi prace nad likwidacją barier biurokratycznych. Przede wszystkim jednak dba o wysoką jakość świadczonych przez firm usług. To właśnie na tym mają zyskać mieszkańcy Krakowa. Zrzeszeni w ramach PZFD pracują w oparciu o Kodeks Dobrych Praktyk zaakceptowany przez UOKIK, który normalizuje proces zakupowy oraz powstawanie inwestycji.

- Od 17 lat dbamy o standardy rynku deweloperskiego i bezpieczeństwo kupujących mieszkanie. Podpowiadamy, jak sprawdzić uczciwość dewelopera - wyjaśnia Rafał Kus, Zastępca Dyrektora Generalnego PZFD.

W Krakowie do zrobienia jest sporo

Krakowski rynek nieruchomości wzbudza wiele kontrowersji, czego przedstawiciele związku mają pełną świadomość. - Nie ma co ukrywać. Obecnie wizerunek dewelopera w Krakowie jest z wielu powodów fatalny – komentuje Małgorzata Nowodworska.

W mieście brakowało przedstawicielstwa branżowego mogącego w sposób merytoryczny i kolektywny wpływać na rozwój miasta, rozwiązywać lokalne problemy i dbać o dobre relacje z mieszkańcami.  Nowodworska ma jednak już pomysł, jak to zmienić. – Będziemy się starali zmienić tę sytuację, gdyż jesteśmy odpowiedzialni za rozwój miasta. Budujemy domy, miejsca pracy, przestrzenie rekreacyjne. Czujemy presję ciążącej na nas odpowiedzialności społecznej i chcielibyśmy w swoich działaniach mocno postawić na konsultacje z UMK i mieszkańcami oraz dialog społeczny. Liczymy na współpracę – wyjaśnia.

Obecnie do członków krakowskiego oddziału należy 8 deweloperów: Atal S. A., Angel Poland Group, Matexi Polska, Budimex Nieruchomosci, Activ Investment, IC Systems, Cordia Management Polska oraz Geo, Mieszkanie i Dom. Dołączyć do PZFD mogą doświadczone firmy, które w swoim portfolio posiadają przynajmniej jedną zrealizowaną inwestycję i są gotowe kierować się Kodeksem Dobrych Praktyk. Członkowie mogą wziąć udział w szkoleniach realizowanych w ramach Grup Tematycznych, dotyczących aspektów prawnych działalności, a także marketingowych, technicznych, finansowych, komercyjnych i menedżerskich.

Oddział zaprasza do wspólnego rozwijania dobrych praktyk branżowych i zapowiada konsultacje społeczne oraz otwartość na dialog.