REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nagroda za ratowanie zabytków architektury drewnianej

  • Autor: PAP
  • 22 maj 2017 09:28
fot. pixabay.com

Społeczny Komitet Ratowania Kościółka w Tłuczani został laureatem tegorocznej Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego, przyznawanej za wybitne osiągnięcia w ochronie i opiece nad zabytkami architektury drewnianej w regionie.

REKLAMA

Społeczny Komitet Ratowania Kościółka w Tłuczani to pierwszy w historii przyznawanej do 15 lat nagrody laureat zbiorowy - poinformował PAP Małopolski Urząd Marszałkowski.

Kościółek w Tłuczani został zbudowany w 1664 roku. Jako jedyny w Polsce drewniany kościół posiada nietypową loggię nad kruchtą, która służy obecnie do odprawiania nabożeństw dla dużych grup pielgrzymów. Dzięki staraniom grupy mieszkańców Tłuczani, w latach 2013-15 przeprowadzono w nim kompleksowe prace remontowe. Osadzono obiekt na nowym fundamencie, przeprowadzono konserwację konstrukcji więźby dachowej i pokryto dach gontem, oszalowano ściany, założono odgromienie. Kościelna wieżyczka została zwieńczona kutym krzyżem, a ściany - wzmocnione lokalnym piaskowcem łupanym. Powstała także strona internetowa zabytku i jego monografia. Komitet zdobywa fundusze, organizując kwesty i wysyłając wnioski o wsparcie do władz i instytucji.

Kapituła Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego przyznała również trzy wyróżnienia. Otrzymali je: Wojciech Śliwiński z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu; ksiądz Piotr Kaczmar - proboszcz parafii w Bielance, w Łosiu, w Nowicy i w Przysłopiu oraz Magdalena Miller i Kasper Świerzowski - właściciele zabytkowego dworu w Kwiatonowicach.

Wojciech Śliwiński jest autorem pionierskich badań nad drewnianą architekturą ludową - szałasami pasterskimi w Gorcach oraz inicjatorem i współtwórcą rozbudowy ekspozycji skansenowskiej Sądeckiego Parku Etnograficznego, w tym powstania Miasteczka Galicyjskiego oraz muzealnego sektora kolonistów józefińskich (niemieckich), a także "przestrzeni ekumenicznej" w Sądeckim Parku Etnograficznym. Jest także autorem licznych publikacji i dokumentacji.

Z kolei dzięki inicjatywie ks. Piotra Kaczmara, proboszcza parafii greckokatolickich w Bielance, Łosiu, Nowicy i w Przysłopiu, w zabytkowych cerkwiach, którymi się opiekuje, przeprowadzono szereg prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych. W cerkwi w Łosiu wymieniono dach z blachy ocynkowanej na blachę miedzianą i rozpoczęto renowację XIX-wiecznego ikonostasu. W Nowicy odnowiono ikonostas, przeprowadzono konserwację ikon, postawiono ogrodzenie wokół cerkwi i cmentarza, a w Bielance rozpoczęły się prace konserwatorskie przy ikonostasie. Pracami konserwatorskimi objęto również wyposażenie w murowanej cerkwi w Pętnej. Wszystkie obiekty, którymi opiekuje się ks. Piotr Kaczmar, są wpisane na Otwarty Szlak Architektury Drewnianej.

Właściciele zabytkowego dworu w Kwiatonowicach Magdalena Miller i Kasper Świerzowski zostali wyróżnieni, ponieważ ich dwór dzięki przeprowadzonym pracom remontowym nie tylko odzyskał dawną świetność, ale też stał się ważnym ośrodkiem kulturalnym ziemi gorlickiej. Właściciele przywracają m.in. pamięć o związanej z dworem szwajcarskiej nauczycielce i podróżniczce przełomu XIX i XX wieku Linie Boegli. We współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury udało się im wznowić jej książkę "Avanti. Listy z podróży naokoło świata". Dzięki ich staraniom dwór Kwiatonowicach został włączony do Literackiego Szlaku Małopolski (Szlaku Kobiet) oraz ujęty w przewodniku literackim po Krakowie i województwie małopolskim.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY