REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Neonowe chmury i przezroczyste instalacje. Niemiecki artysta znów zaskakuje

  • Autor: PAP
  • 27 lip 2017 09:18
fot. pixabay.com

Rzeźby chmur, przezroczyste instalacje, znajdą się na wystawie Thorstena Goldberga, niemieckiego twórcy, który specjalizuje się w artystycznych projektach realizowanych w przestrzeni publicznej. Wernisaż odbędzie się 29 lipca w Orońsku.

REKLAMA

"Thorsten Goldberg, berliński artysta potrafi z ogromną wyobraźnią artystycznie przedstawić takie nieuchwytne zjawiska przyrody jak spiętrzone chmury, padający deszcz czy niewidzialne dno stawu" - podkreśliła w rozmowie z PAP kuratorka ekspozycji kurator Eulalia Domanowska, dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Znakiem rozpoznawczym wystawy berlińskiego artysty będzie specjalnie wykonana dla Orońska monumentalna - licząca ponad pięć metrów - rzeźba wyobrażająca tamburyn. "Na szczycie tamburynu przysiadły wykonane z brązu gołębie; nadają one rzeźbie lekko żartobliwy wymiar. Tamburyn pomalowany na biało-czerwono, z jednej strony może się kojarzyć z polską flagą - mówiła Domanowska - z drugiej, z pewnym ludycznym elementem w kulturze, jakim jest na przykład cyrkowy bębenek".

Dość skomplikowanym tytułem dzieła "Opera się nie skończy, dopóki śpiewa gruba dama" artysta odniósł się do postaci Brunhildy z opery Wagnera. "Brunhilda swym niekończącym się śpiewem chce ocalić świat przed zagładą. Dzieło Goldberga, niesie wiele znaczeń, ale generalnie wygląda bardzo wesoło w naszym parku; te ostre kontrastowe kolory na tle zieleni dodają rzeźbie uroku" - wyjaśniła kuratorka.

Ponadto w orońskiej Galerii "Oranżeria" prezentowany będą trzy główne prace Goldberga: "Neonowy Cumulus" - świetlny obiekt skonstruowany z neonowych konturów i lustra; projekcja video "25 minut deszczu + drzewo bukowe" lustrzane odbicie wielkiego bukowego drzewa na mokrym chodniku, oblewanym deszczem oraz "Teren. Staw Rolina" - topograficzny szklany model dna stawu Rolina, uzupełnionych mniejszymi obiektami, modelami i rysunkami.

Chmury, jako temat, interesują artystę od co najmniej 10 lat. Pierwsza z chmur - neonowa, usytuowana nad rzeką w Lippstadt - powstała w 2009 r. Następne, wykonane z białego błyszczącego tworzywa sztucznego, umieszczono na dziedzińcu Federalnego Ministerstwa ds. Wyżywienia, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów w Berlinie oraz w Parku Rzeźby Fundacji Herberta Gerischa w Neumuenster. Jeszcze jedna neonowa świeci zupełnie niedaleko Orońska - nad Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". "Te świetlne obiekty mają symbolicznie mówić o braku granic i wolności myśli" - wyjaśniła Domanowska.

Na wystawie zaaranżowano też rodzaj biurka artysty, na którym umieszczone są modele chmur wykonane w różnych materiałach - porcelanie, posrebrzanym metalu i papier-mache. Ukazują one proces twórczy towarzyszący powstawaniu każdego projektu w przestrzeni publicznej. Powstanie dzieła poprzedzone jest gromadzeniem informacji, badaniami oraz próbami i eksperymentami. Srebrna chmura, wyglądająca jak jubilerski klejnot, jest miniaturowym modelem obłoku unoszącego się nad willą Gerischów w Neumuenster, zaś porcelanowe chmury wykonano przed konstrukcją "Cumulusa" w Berlinie.



Rekomendowane dla Ciebie





REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY