REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Norman Foster z prestiżową nagrodą

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 26 wrz 2016 11:00
Norman Foster z prestiżową nagrodą
Norman Foster fot. bigbug21

Lord Foster, jeden z najbardziej znanych architektów na świecie, otrzymał nagrodę Scopus. To uhonorowanie jego działań mających na celu rozwój kultury i krzewienie wartości humanistycznych.

REKLAMA

Nagroda została przyznana na wielkiej gali dobroczynnej w Genewie. Niezwykła jest statuetka. To... złota replika mózgu Normana Fostera, podświetlana niewielkimi lampkami LED. Jej stworzenie było możliwe dzięki specjalnemu skanerowi 3D.

Lord Norman Foster (uhonorowany tytułem w 1999 roku) urodził się w Manchesterze w 1935 roku. W roku 1961 ukończył Manchester University School of Architecture and City Planning, a następnie uzyskał tytuł magistra architektury Uniwersytetu Yale. W 1967 roku, wspólnie z Wency Cheesman założył pracownię Foster Associates, która później przekształciła się w studio Foster + Partners - aktualnie obecne w ponad 20 krajach na całym świecie. W 1999 roku Norman Foster zdobył "Nobla architektury" - Nagrodę Pritzkera.

Do jego najbardziej znanych dzieł należą m.in.: siedziba Willis Faber & Dumas (Ipswich, Wielka Brytania), Sainsbury Centre for Visual Arts (Norwich, Wielka Brytania), Hong Kong International Airport, system metra w Bilbao (Hiszpania), Torre de Collserola (Barcelona, ​​Hiszpania), odbudowa budynku Reichstagu (Berlin, Niemcy), Carré d'Art (Nimes, Francja), London City Hall (Wielka Brytania) oraz siedziba Swiss Re (Londyn, UK).

Jego ostatnie prace to Millennium Bridge w Londynie, wiadukt Millau we Francji, Hearst Tower w Nowym Jorku, międzynarodowe lotnisko w Pekinie, Masdar City w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i kampus firmy Apple w Cupertino w Kalifornii.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY