REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

NOSPR doceniony za działalność i architekturę, która odmieniła Katowice

  • Autor: PAP
  • 05 maj 2017 11:03
NOSPR doceniony za działalność i architekturę, która odmieniła Katowice
NOSPR orkiestra fot. Bartek Barczyk

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, słynny NOSPR, została laureatem dorocznej nagrody Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie za rok 2016. Nagrodę przyznano za prowadzoną na wysokim poziomie działalność muzyczną, ale i za kształt architektoniczny budowli, który odmienił oblicze Katowic. Autorem projektu siedziby NOSPR-u jest uzdolniony architekt i urbanista Tomasz Konior.

REKLAMA

"Towarzystwo przyznaje doroczne nagrody ludziom pochodzącym z Górnego Śląska, którzy promują polską naukę, kulturę i sztukę nie tylko w całej Polsce, ale i na świecie" - powiedział Józef Musioł, przewodniczący towarzystwa i jego założyciel. Laureatami nagrody byli m.in.: Henryk Mikołaj Górecki i prof. Andrzej Bochenek, a także Franciszek Pieczka i Olgierd Łukaszewicz.

W tym roku nagroda trafiła do instytucji - otrzymała ją Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach nie tylko za intensywną i prowadzoną na wysokim poziomie działalność muzyczną, ale i za kształt architektoniczny budowli, który odmienił oblicze Katowic. Autorem projektu siedziby NOSPR-u jest uzdolniony architekt i urbanista Tomasz Konior. Nagrodę odebrała dyrektor naczelna i programowa NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa.

"Dziękuję za piękne słowa" - powiedziała po kolaudacji Wnuk-Nazarowa. W swych słowach odniosła się również do samego Śląska. "Gościnna ziemia śląska, która dała muzykom możliwość rozwoju, nadal to umożliwia. Poznałam, jak muzycy, tancerze, śpiewacy potrafili pracować na Śląsku. Coś jest w tej śląskiej ziemi, że ona przyciąga zdolnych ludzi" - mówiła Wnuk-Nazarowa.

NOSPR jest obecnie uznawana za jedną z najlepszych polskich orkiestr symfonicznych. Pełni również rolę ambasadora kulturalnego reprezentującego kraj na międzynarodowej scenie muzycznej. Orkiestra współpracowała z jednymi z najwybitniejszych kompozytorów drugiej połowy XX wieku - Witoldem Lutosławskim, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim, prezentując pierwsze wykonania ich dzieł.

Zespół utworzył w 1935 r. w Warszawie i prowadził do wybuchu II wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W 1945 r. orkiestrę reaktywował w Katowicach Witold Rowicki. W 1947 r. dyrekcję artystyczną objął ponownie Fitelberg. Po jego śmierci (1953) zespołem kierowali kolejno: Jan Krenz, Bohdan Wodiczko, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Jerzy Maksymiuk, Stanisław Wisłocki, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Gabriel Chmura, ponownie Jacek Kaspszyk.

We wrześniu 2000 r. dyrektorem naczelnym i programowym została Joanna Wnuk-Nazarowa. Pierwszym dyrygentem gościnnym NOSPR jest Stanisław Skrowaczewski, dyrygentem honorowym - Jan Krenz. W sierpniu 2012 r. funkcję dyrektora artystycznego i pierwszego dyrygenta objął Alexander Liebreich.W sezonie 2015/2016 orkiestra obchodziła jubileusz 80-lecia istnienia.

W części artystycznej wieczoru wystąpiła światowej sławy pianistka, Lidia Grychtołówna, związana ze Śląskiem i poprzez miejsce urodzenia - Rybnik, i miejsce debiutu - Katowice. Wykonała "Sceny dziecięce" Schumanna oraz nokturny, mazurki i walce Chopina.

"Zawsze z największą przyjemnością przyjeżdżam na Śląsk. Podobnie cieszę się z obecności tutaj, wśród Ślązaków. Zresztą niedługo mam wielką uroczystość, bo miasto Rybnik nadało mi tytuł swej Honorowej Obywatelki. Uroczystość odbędzie się 31 maja, oprócz oficjalnej uroczystości poproszono mnie o zagranie koncertu Mozarta z orkiestrą" - powiedziała PAP Grychtołówna.

Lidia Grychtołówna po raz pierwszy wystąpiła w 1953 w Katowicach z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego. Jest laureatką czterech międzynarodowych konkursów: w 1955 zdobyła VII nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w 1956 - III nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Roberta Schumanna w Berlinie, w 1958 - nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano, w 1959 - nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rio de Janeiro

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY