REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Osiem dni i takie efekty! Nowy mural grupy Etam Cru i Roberta Procha przy OFF Piotrkowska

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 02 wrz 2016 10:10
Osiem dni i takie efekty! Nowy mural grupy Etam Cru i Roberta Procha przy OFF Piotrkowska
Mural trójki artystów – Grupy Etam i Roberta Procha, który powstał w centrum Łodzi (mat.pras.)

Mural trójki artystów – grupy Etam Cru i Roberta Procha - to najnowsza realizacja w ramach projektu Uniqa Art Łódź. Projekt zakłada, że w przestrzeni miejskiej powstaną prace sześciu międzynarodowych artystów.

REKLAMA

Uniqa Art Łódź to międzynarodowy projekt artystyczny w przestrzeni publicznej Łodzi. Celem przedsięwzięcia jest powstawanie nowoczesnych obiektów artystycznych, które na stałe, bądź tymczasowo, wpiszą się w krajobraz miasta.

Pierwszym artystą, który został zaproszony do projektu Uniqa Art Łódź był Lump, artysta ze Szczecina, absolwent poznańskiej ASP. Stworzył cykl 6 instalacji artystycznych wykorzystujących słupy plakatowe przy ul. Piotrkowskiej. Najnowszą realizacją jest mural trójki artystów – Grupy Etam i Roberta Procha, który powstał w centrum Łodzi, przy słynnej OFF Piotrkowskiej (przy ul. Roosevelta 18).

Grupa Etam - Mateusz Gapski i Przemek Blejzyk, w środowisku bardziej znani jako Bezt i Sainer -  to autorzy najbardziej znanych łódzkich murali – „Babci z kurką” przy al. Politechniki oraz „Dziewczyny” i turkusowego „Słonia” przy ul. Uniwersyteckiej. W Łodzi, do której wrócili teraz po 3 latach, jest w sumie sześć ich prac. Także Robert Proch (Tone) gościł już w Łodzi, dwukrotnie.

- Choć w projekcie odchodzimy od klasycznych murali, ściana na terenie parkingu OFF Piotrkowska ma niesamowity rozmiar i znakomitą lokalizację. Obok niej, ulicą Sienkiewicza przejeżdżają codziennie tysiące osób, nie wspominając o osobach, które po prostu odwiedzają „Offa”. Mając to na uwadze, uznaliśmy, że do pracy w tak szczególnym miejscu powinniśmy zaprosić wyjątkowych artystów – mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu Uniqa Art Łódź.

Wybór był oczywisty – Grupa Etam. Absolwenci łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, artyści, których międzynarodowa sława rodziła się w Łodzi, autorzy sześciu łódzkich murali, w tym tych najbardziej znanych, a obecnie malarze, których realizacje można spotkać już m.in. w takich miejscach jak Dubaj, Australia, Nowa Zelandia, Hawaje czy różne państwa w Europie. Dodatkowo do współpracy udało się zaprosić Roberta Procha, absolwenta Wydziału Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu – jednego z najważniejszych malarzy wielkoformatowych w Polsce.

- Biorąc pod uwagę rangę oraz poziom artystyczny, współpraca tych trzech twórców sprawi, iż będzie to najprawdopodobniej jedna z najciekawszych realizacji muralowych w tym roku na świecie – dodaje Michał Bieżyński.

Choć powierzchnia „płótna” była ogromna – prawie 700 mkw., prace nad muralem trwały 8 dni.

- Mural jest utrzymany w stonowanych barwach, a kolory skupione są głównie pośrodku kompozycji. Obraz jest zderzeniem dwóch form – statycznego przedstawienia Grupy Etam, którzy odpowiedzialni są za postać mężczyzny oraz martwą naturę leżącą na stole, z dynamicznym wyobrażeniem psa, utrzymanym w typowej dla Roberta Procha stylistyce. Bazując na doświadczeniach animacyjnych, w pracach Procha podstawowym pierwiastkiem kompozycji jest ruch, którego poszczególne sekwencje multiplikuje, modyfikuje i przetwarza w odpowiedni sposób. Jednym z głównych źródeł inspiracji artysty jest malarstwo znakomitego irlandzkiego malarza Francisa Bacona – dodaje dyrektor artystyczny projektu.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY