REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Patoka - klinkier dla konesera

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 kwi 2016 13:25
Patoka - klinkier dla konesera
fot. CRH Klinkier / materiały prasowe
Patoka - klinkier dla konesera
Patoka - klinkier dla konesera
Patoka - klinkier dla konesera

W dobie nowoczesnych technologii i masowej produkcji ta historia jest jak z bajki: niewielki, malowniczo położony zakład, 140-letni zabytkowy piec i rzemiosło najwyższej próby. Właśnie w takich warunkach, w cegielni Patoka, powstaje niepowtarzalny klinkier, zachwycający kolejne pokolenia miłośników pięknej architektury.

REKLAMA

Historia niezwykłej cegielni rozpoczęła się pod koniec XIX wieku w Patoce – przysiółku wsi Panoszów, położonej w połowie drogi między Częstochową a Opolem. Bogate złoża wysokiej jakości gliny pozwoliły rozwinąć w regionie przemysł ceramiczny, oparty m.in. na produkcji cenionych... fajek. Jednak trwałe miejsce na architektonicznej mapie Polski zapewniła Patoce właśnie cegielnia. 

Manufaktura z tradycją i kolejne rozdziały niezwykłej historii

Sercem zakładu jest tzw. piec Hoffmana z 1875 roku. Składa się on z 16 połączonych komór, które tworzą zamkniętą całość w postaci wydłużonego okręgu. Ogień stopniowo "wędruje" przez pomieszczenia, wypalając znajdujące się w nich kolejne partie układanych ręcznie cegieł lub bruku. Nad przebiegiem trwającego osiem dni procesu czuwają doświadczeni palacze. Kontrolując temperaturę i czas wypalania decydują o kolorze klinkieru, a odpowiednio dozując spalany w piecu miał węglowy – wpływają na fakturę i charakterystyczne odkształcenia gotowego produktu.

Każdego roku wyjątkową cegielnię opuszcza kilka milionów cegieł i bruku. Część produkcji stanowią ponadto zamówienia specjalne, przeznaczone do prac przy bezcennych, zabytkowych obiektach. Fachowcy z Patoki potrafią bowiem odtwarzać unikalne odcienie i strukturę materiałów stosowanych do budowy architektonicznych pereł, takich jak zamki, pałace czy mosty. To właśnie w Patoce powstają jedyne w Polsce kształtki klinkierowe przeznaczone do budowy kolumn.

Zostały wykorzystane do realizacji nowych projektów np. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Szkoła Filmowa w Łodzi, ale także renowacji reprezentacyjnych, historycznych miejsc jak Zamek Królewski na Wawelu, Klasztor na Jasnej Górze, Zamek w Malborku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY