REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

PKP szykuje boom inwestycyjny

  • Autor: Gazeta Wyborcza
  • 01 sie 2014 09:23
PKP szykuje boom inwestycyjny
Projekt dworca Warszawa Gdańska według SUD Architekt

Takie projekty, jak Poznań City Center czy Galeria Katowicka zmieniły oblicze polskich miast właśnie dzięki PKP S.A. Prawdziwy boom ma się jednak dopiero zacząć - PKP szykuje się do realizacji inwestycji wartych nawet 9 mld złotych - informuje Gazeta Wyborcza.

REKLAMA

PKP S.A. posiada działki w strategicznych punktach takich miast, jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdynia. Wartość potencjalnych inwestycji może przekroczyć nawet 9 mld złotych. Jak tłumaczy w rozmowie z Gazetą Wyborczą Jacek Bator, dyrektor zarządzający pionem nieruchomości PKP SA, firma stanie się jednym z najważniejszych graczy na polskim rynku nieruchomości komercyjnych.

Jednym ze sztandarowych projektów PKP będzie zagospodarowanie dawnego Dworca Głównego w Warszawie. Do projektu zakładającego zabudowę 10 ha gruntów w strategicznym punkcie miasta zgłosiło się sześć prywatnych firm. Wartość inwestycji może wynieść nawet 3,6 mld złotych.

Kolejny projekt powstanie przy Warszawie Zachodniej. Tu swoje inwestycje zrealizuje firma HB Reavis. Do tej pory partnerom udało się uzyskać pozwolenie na budowę kameralnego biurowca. Jego realizacja zakończy się w przyszłym roku. 

W Warszawie PKP zamierza zagospodarować także Dworzec Gdański. Wartość projektu osiągnie 1,4 mld złotych. Największa pod względem powierzchni inwestycja znajduje się jednak we Wrocławiu. Tu PKP posiada ponad 28 ha gruntów, na których powstanie kompleks mieszkaniowo-komercyjny. Jego wartość przekroczy 2 mld złotych. Podobne inwestycje powstaną w Gdyni i Krakowie.

Jak mówi Bator, tego typu inwestycje to ogromny zysk dla PKP. Tylko w Poznaniu po sprzedaży 23 proc. udziałów w spółce stworzonej do realizacji Poznań City Center udało się uzyskać trzykrotność wartości gruntu wniesionego przez koleje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY